Archivy | Autoři | Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon Bosna a Hercegovina    FSP 2007

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon se narodil roku 1964 a v 26 letech dokončil studium literatury na univerzitě v Sarajevu. Už v té době publikoval, ovšem zatím pouze povídky a časopisecky, samozřejmě v srbochorvatštině. Zlom v jeho životě i tvorbě nastal až o dva roky později, kdy se vydal na krátký studijní pobyt do Chicaga. V době, kdy pobýval ve Spojených státech, se v Bosně rozhořela válka.

V takové situaci nepřicházelo v úvahu, aby se vrátil zpět do vlasti. Když bylo jasné, že v Americe zůstane delší dobu (ne-li napořád), začal se pilně věnovat novému jazyku, v němž hodlal nadále psát. Začal opět s povídkami, které se relativně rychle objevily v prestižních časopisech a výběrech; nikomu evidentně nevadil fakt, že Hemon anglicky umí jen pár let. To se ostatně potvrdilo i u vřele přijatého knižního debutu The Question of Bruno (Brunův problém), který kritika zahrnula takřka bez výjimky chválou (na serveru Metacritic má impozantní skóre 90 ze 100 bodů). Hemonova sbírka povídek získala v roce 2001 John S. Zacharis First Book Award.

Hned v roce 2002 vychází Hemonův první román Nowhere Man: The Pronek Fantasies (Muž odnikud aneb Pronkovy fantazie). Jeho protagonistou je Jozef Pronek, který se jako epizodní postava mihnul už Hemonovým debutem. Jde o klasický bildungsroman (nebo v anglické tradici „coming-of-age story“): čtenář sleduje Pronkův život od dětství v Sarajevu (ano, Pronek je alespoň zčásti autobiografický hrdina), přes bouřlivé dospívání, během nějž Pronek společně s vypravěčem celého příběhu založí bluesovou kapelu a kdy sdílejí trable i slasti, které přináší opačné pohlaví, až k Pronkovu i vypravěčově odjezdu do Ameriky, kde Pronek získá vpravdě neskutečné zaměstnání: stane se totiž dobrovolníkem v Greenpeace, na což bohužel není osobnostně ani jazykově příliš vybaven. Závěr knihy pak Pronka zastihne na kolenou, zničeného strachem ze společné budoucnosti s novou láskou Rachel, přeneseně ovšem zasaženého nesmyslným balkánským konfliktem. Je tedy jasné, že protagonista v sobě nese rysy samotného autora. Hemon chtěl zpodobnit příběh člověka, který se stane tím opravdovým člověkem odnikud, člověkem vytrženým z kořenů.

Potud by se zdálo, že jde o vcelku tuctový příběh o chlapci, který prožije krásné a bezstarostné dětství a jinošství, aby pak vinou války přišel do Ameriky, kde se stane tím opravdovým Člověkem odnikud. Jenže jak už bylo řečeno, Hemon umí fantasticky psát. Člověk odnikud je jednou z nejlepších knih posledních let, co se stylu týče, snese snad srovnání jen s díly Salmana Rushdieho, Zadie Smithové a Jonathana Safrana Foera; oba posledně jmenovaní ostatně vyjadřují Hemonovi na obálce paperbackového vydání svůj obdiv. Jeho věty plynou lehce a tiše, nese se v nich zvláštní nostalgie i jemná sebeironie vůči hlavnímu hrdinovi a potažmo autorovi. Pronkova dobrodružství se opravdu dějí, není to jen popis něčeho, co se kdysi stalo, nebo aspoň mohlo stát. Opravdu zábavná je potom Pronkova neumělá angličtina, která se trochu podobá mluvě Alexe z Foerova Naprosto osvětleno..

V roce 2004 Hemon získal od MacArthur Foundation “genius grant”, což znamená, že během následujících pěti let bude dostávat příspěvek 500 000 dolarů. Jeho práce pravidelně objevují v The New Yorker, Esquire, Granta, McSweeneys, Paris Review a Best American Short Stories.

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon: Člověk odnikud

17.08.2009 Ukázky

Americký spisovatel s bosenskými kořeny Aleksandar Hemon se českým čtenářům představil na 17. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Autora, jehož knihy na překlad do češtiny stále čekají, připomínáme v souvisloti s vydaním jeho nové sbírky povídek nazvané Love and Obstacles. Připravili jsme pro vás ukázku z Hemonova prvního románu Nowhere Man: The Pronek Fantasies (Muž odnikud aneb Pronkovy fantazie), kterou exkluzivně pro festival přeložila Zuzana Mayerová.

Celý článek >

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon: Osobní identita je důležitější než identita národní

19.05.2009 Články

Aleksandar Hemon se právě vrátil ze Sarajeva, místa, kde se narodil, zpátky domů, do Chicaga. Oslavil tak vydání jeho dvou nejnovějších knih – románu a sbírky povídek, obě napsané v angličtině, ale nově také přeložené do bosenštiny, jeho mateřského jazyka.

Celý článek >

Aleksandar Hemon

Osobní identita je důležitější než identita národní

10.02.2008 Články

Aleksandar Hemon v rozhovoru pro srbský deník BLIC

Celý článek >

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon v rozhovoru s Michaelem Marchem

30.11.2007 Rozhovory

Paříž, březen 2007

Celý článek >

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon: Člověk odnikud (2. kapitola)

30.11.2007 Ukázky

Jozef Pronek se narodil 10. září roku 1967 v sarajevské porodnici, pro sedmatřiceti hodinách krutých porodních bolestí, které jeho matku dohnaly k přísaze, když Jozífkova hlavička vězela mezi jejíma nohama na půli cesty do světa, že ho vlastníma rukama zaškrtí, jestli teď hned nevyleze!

Celý článek >

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon: Člověk odnikud (3. kapitola)

30.11.2007 Ukázky

Mezitím se vyjádříme ke svým temnějším cílům. Chicago, Londýn, Amsterodam, Vídeň, Varšava, kde jsem si koupil lacinou jízdenku na Ukrajinu. Nastoupil jsem do vlaku a našel své spací kupé zahalené do hustých oblaků cigaretového dýmu a záhadné kolínské značky Antarktida:

Celý článek >

Aleksandar Hemon

Aleksandar Hemon: Člověk odnikud (7. kapitola)

30.11.2007 Ukázky

Na obzoru se kupila zlověstná černá mračna věštící bouři. Moře vytrvale olizovalo rezavé boky lodě – nesla jméno Pamjať – s palubou plnou zoufalých mužů, důstojníků i obyčejných vojáků, kterým už nezbývalo nic než jejich čest, dosud oděných v neposkvrněných uniformách a šířících kolem sebe slabou vůni transsibiřské železniční dráhy.

Celý článek >




CZ | EN