Autoři | Alma Guillermoprieto

Alma Guillermoprieto hostem PWF 2019 Mexiko    FSP 2019


Alma Guillermoprietová pronikavým a výřečným způsobem mapuje současnou latinskou Ameriku. Narodila se roku 1949 v Mexiko City, v dospívání odjela do New Yorku, kde se stala profesionální tanečnicí.

 

V roce 1970 New York opustila a přijala místo v Kubánské národní škole tance. Atmosféru věčného nedostatku a prudkých společenských změn, kdy tanečníci a revolucionáři stáli bok po boku, zachytila v knize svých elegických vzpomínek Tanec na Kubě.

 

„Všichni mladí muži,kteří  se vydali s Fidelem Castrem do hor  Sierra Maestra, si mysleli, že rumba a prostituce jsou jedno a to samé.“

 

Alma Guillermoprietová zasvěceně rozplétá gordické uzly despocie, imperialismu a politických zápasů v srdci Latinské Ameriky v tradici Joan Didionové, V. S Naipaula a Ryszarda  Kapuścińského.

 

Řadu let působila jako novinářka, své zasvěcené reportáže a úvahy shrnula v knihách Krvácející srdce a Hledání minulosti.

 

„Země Latinské Ameriky mají konečně svého Orwella.“

 

Alma Guillermoprietová žije v Bogotě v Kolumbii.

...


Program autora

Její autorské čtení proběhne v sobotu 19. října od 14:00 v Senátu.

Vstupenky a registrace

V diskuzi o Latinské Americe vystoupí společně s Junotem Díazem v neděli 20. října od 17:00, také v Senátu.

Vstupenky a registrace


Alma Guillermoprieto - Orwell Latinské Ameriky

28.05.2019 Články

Ten podvodník, co nyní okupuje Bílý dům, vyvolal takový vzestup nenávisti kolující po světě, až mě z toho jímá závrať a bojím se, že každou chvíli omdlím. Využívá nenávisti a latentního násilí vždy, kdy cítí potřebu utéct taxikáři nebo prokurátorovi. A neexistuje snad žádná skupina lidí, které nemůže přijít na jméno víc než Latinoameričanům, a to už od prvního dne, kdy se postavil na eskalátor ve své ryze soukromé věži. Jen se koukněte na jeho logiku: na rozdíl od Afroameričanů, Židů a dokonce i Latinos – etablovaných migrantů z Latinské Ameriky ve Spojených státech neboli amerických občanů Latino původu – bývají zoufalí Latinoameričané utíkající před zoufalými podmínkami doma beztrestně označováni za násilníky, zloděje a vrahy: nesoudí se, nežijí zde, nevolí a z definice nemají volební obvod.

Celý článek >
CZ | EN