Archivy | Autoři | Arnon Grunberg

Arnon Grunberg Nizozemsko    FSP 2015, 2012, 2007

Arnon GrunbergArnon Grunberg je jedním z nejrafinovanějších provokatérů světové literatury. Narodil se roku 1971 v Amsterodamu v německo-židovské rodině a jeho životní náplní se stalo dráždění širokého publika.

„Doopravdy potřebuji nepřátele, bez nepřátel ztratíte identitu.“

Řekneme-li Grunberg, vybaví se nám talent. Letošní Vánoce tráví v Nepálu. Mohli jsme ho vidět jako číšníka nebo maséra v Bukurešti, inkognito pracoval v bavorském hotelu, dostal se do Guantánama, navštívil jednotky v Afghánistánu a Iráku. Kvůli tomu se přestěhoval na Park Avenue.

„Strašně rád všechno pozoruji. V každém autorovi je kus špióna.“

Grunberg něčím připomíná Izáka Babela, a nejsou to jen brýle, ale láska k životu, srdci temnoty, „brutální a vždy vítězná“.

K jeho dílu patří: Modré pondělky, Statisté, Svatý Antonio, Fantomová bolest, Dějiny mé plešatosti, Hledač azylu, Židovský mesiáš, Tirza a Náš strýček.

Arnon Grunberg žije v New Yorku.

Brusel není žádné monstrum, říká nizozemský spisovatel Arnon Grunberg

08.12.2015 Rozhovory

Arnon Grunberg (1971) se nebojí kontroverzních námětů. Svůj román Gstaad (přeložila Veronika ter Harmsel Havlíková, Dybbuk 2015) původně raději vydal pod pseudonymem a i dnes může tento text působit jako určitá obhajoba zvrácenosti. Grunberg ovšem kromě krásné literatury píše i reportážní knihy – například ze svých pobytů u nizozemských vojáků v Afghánistánu a v Iráku. V Praze byl jako host Festivalu spisovatelů.

Celý článek >

Arnon Grunberg: Vítej doma

24.11.2015 Autoři

Arnon Grunberg četl na 25. ročníku Festivalu spisovatelů Praha povídku Vítej doma, kterou přeložila Veronika ter Harmsel Havlíková.

Celý článek >

foto: Petr Machan

Marek van der Jagt: Bavorská boule

10.07.2012 Ukázky

z nizozemského originálu přeložila Veronika Havlíková

Celý článek >

Arnon Grunberg, foto: Petr Machan

Arnon Grunberg: Paxodol

11.05.2012 Ukázky

Sekretářka Julese Poitevina Američanovi už třikrát říkala, že má poslat e-mail, ale on jí pokaždé odpověděl, že trvá na tom, aby mluvil s profesorem Poitevinem osobně. Nakonec se rozhodla, že profesora vyruší.

Celý článek >

Arnon Grunberg

Portrét Arnona Grunberga

03.12.2011

Málokomu se povede získat dvakrát stejnou prestižní cenu za nejlepší literární debut. Arnonu Grunbergovi se to podařilo, a cesta jakou k tomu došel, tvoří milník ve vnímání autorské osobnosti v současné holandské literatuře.

Celý článek >

Arnon Grunberg

Neustále provokující Arnon Grunberg

07.12.2009 Články

Arnon Grunberg plní stránky světových magazínů. Jeho nový román Tirza se objevil i ve francouzském vydání časopisu Elle.

Celý článek >

Arnon Grunberg

Arnon Grunberg: Matka se ke mně nechtěla znát

05.08.2009 Rozhovory

rozhovor opublikovaly Lidové noviny 4. června 2007

Celý článek >
CZ | EN