Archivy | Autoři | James Gabbe

James Gabbe Spojené státy americké    FSP 2015

James Gabbe pracoval pro noviny, časopisy, filmový průmysl, různé společnosti i americkou armádu. Přednáší na univerzitách a pracuje jako profesionální fotograf. Gabbe začal svou kariéru v médiích, jakými jsou The Boston GlobeProvidence Journal-Bulletinpůsobil v dalších periodikách ve státě Massachusetts.

V mládí sloužil rok ve Vietnamu, později tuto neslavnou dobu americké historie popsal v kapitole o oficiální historii války pro Ministerstvo obrany. Za tuto studii obdržel dokonce řadu vyznamenání.

James Gabbe je především Newyorčan a své jméno spojil s vynikající prací o historické křižovatce slavného náměstí s názvem The Universe of Union Square. Z vietnamské války vytěžil román LaRue’s Maneuvers. Svou uměleckou tvorbu spojil také s filmem. V současnosti se v nezávislé produkci natáčí podle jeho scénáře snímek, který pojednává o kořenech Hitlerova vzestupu k moci. Scénář byl rovněž optován společností Twentieth Century Fox. Původně byl zamýšlen jako divadelní hra, jejíž premiéra je plánovaná na začátek příštího roku. U filmu i nadále zůstává, se svými společníky založil nekomerční společnost Citizenarts se zaměřením na zpracování dokumentárních filmů. Právě dokončují dva projekty: A More – or Less – Perfect Union o spojení/rozpadu Spojených států; a To The Mountaintop, který analyzuje vzestup nové globální síly – Číny a Indie.

James Gabbe žije se svou rodinou na Manhattanu.

James Gabbe: LaRue’s Maneuvers

24.11.2015 Autoři

Ukázku z románu, z nějž autor četl na 25. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, přeložila Zuzana Mayerová.

Celý článek >
CZ | EN