Archivy | Autoři | Juan Goytisolo

Juan Goytisolo Španělsko    FSP 2012

Juan Goytisolo

Největší žijící španělský spisovatel Juan Goytisolo se narodil roku 1931 v Barceloně. Sžíravá kritika Frankova režimu ho v padesátých letech dovedla až do pařížského exilu. „Celá desetiletí bylo moje jméno častěji slyšet v policejních služebnách než v knihkupectvích.“

Goytisolo proslul svým dlouhodobým politickým úsudkem, v morálním směřování se shoduje se svým vzorem Jeanem Genetem. Mario Vargas Llosa a Carlos Fuentes jej řadí do pantheonu svatých nespokojenců, k čemuž Goytisolo poznamenává: „Nemám rád ghetta.“

Až do Frankovy smrti byly Goytisolovy romány, odvážné kompozice proudu vědomí, ve Španělsku zakázány. „Jsme vzdělaná zvířata, která opakují s drobnými odchylkami stále stejné krutosti.“

Posledních dvacet pět let žije ve starém domě v marrákešské Medíně, kde se může věnovat své vášni pro muslimskou kulturu a „být na straně těch, kteří jsou odstrčeni dokonce i odstrčenými.“

Goytisolo nás oslňuje prózou divokou jako had: odvážnou, lstivou, mrštnou. Z jeho díla byly do češtiny přeloženy romány Cirkus (1959), Svátky (1962), Spodina (1963), cestopisné reportáže Níjarské úhory (1962) a kniha Za Gaudím v Kappadokii a jiné eseje (2005).

V roce 2012 mu byla na Festivalu spisovatelů Praha udělena cena Spirose Vergose za svobodu projevu. V roce 2014 získal prestižní Cervantesovu cenu.

Juan Goytisolo zemřel v roce 2017 v Marrákeši, bylo mu 86 let. 

foto: Peter Groth, Zdoj: Wikimedia Commons

Zemřel španělský básník Juan Goytisolo, který odsoudil invazi do Československa v roce 1968

05.06.2017 Články

Španělský esejista, experimentální básník a prozaik Juan Goytisolo, označovaný za jednoho z největších španělských současných autorů, v neděli ve věku 86 let zemřel ve svém domě v marockém Marrákeši. O smrti laureáta Cervantesovy ceny za rok 2014 informovala literární agentura Carmen Balcells. Kritický intelektuál Goytisolo platil za prostředníka mezi kulturami a náboženstvími, mezi západním a arabským světem.

Celý článek >

Goytisolovo svatořečení Jeana Geneta

28.04.2015

Od Sartrovy provokace k literární kanonizaci až k Genetově československé zkušenosti.

Celý článek >

foto: Petr Machan

Juan Goytisolo: Život s titulem čestného Roma

25.06.2012 Rozhovory

Ostrá kritika Frankova režimu dovedla Juana Goytisola (1931) do pařížského exilu a později k dnešnímu světoobčanství. Spisovatelé Mario Vargas Llosa a Carlos Fuentes jej řadí do pantheonu svatých nespokojenců, k čemuž ovšem Goytisolo poznamenává, že nemá rád ghetta. Žije v marrákešské Medíně, kde diktuje do počítače své eseje a články, v nichž pravidelně stává na straně těch slabších. V polovině dubna byl hostem pražského Festivalu spisovatelů.

Celý článek >

Juan Goytisolo, foto: © Petr Machan

Juan Goytisolo: Radio Liberty

05.06.2012 Ukázky

Úryvek k autorskému čtení přeložil Jiři Kasl.

Celý článek >

Španělský spisovatel Juan Goytisolo získal cenu Formentor

28.04.2012 Články

Jednaosmdesátiletý prozaik a esejista byl jmenován laureátem letošní literární ceny Formentor.

Celý článek >

Juan Goytisolo: Voltaire a islám

12.04.2012 Články

Ve své důrazné obžalobě islámu a stavu právní podřízenosti a podrobení žen, který převládá ve většině muslimských zemí, Taslima Nasrínová, Aján Hirsí Alíová a další emancipované ženy tamního vyznání opakovaně vzývaly a vzývají jméno autora Candida: „Povolte nám Voltaira. . . . Nechme Voltairy naší doby pracovat v bezpečném prostředí na rozvoji doby osvícení v islámu.“

Celý článek >




CZ | EN