Archivy | Autoři | Junot Díaz

Junot Díaz Spojené státy americké    FSP 2011

Junot Diáz

Junot Díaz se narodil roku 1968 ve Villa Juana poblíž Santo Dominga v Dominikánské republice. V roce 1974 přesídlil za svým otcem do Spojených států a dospívání prožil v Parlinu v New Jersey. Dvojí životní zkušenost vystěhovalce tvoří osu celého jeho dosavadního díla.

Do literatury vstoupil sbírkou povídek Utonutí a románem Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda, za který získal v roce 2008 Pulitzerovu cenu. Stránky jeho knih jiskří jazykem těla, přestože ponechávají prostor i čtenáři k vlastnímu rozhovoru s duchy. 

„Rushdie tvrdí, že tyrani a pisálci jsou přirozenými protivníky, ale takové rozdělení je podle mne příliš zjednodušující - to by z toho vyšli spisovatelé moc lacino. Já si myslím, že diktátoři prostě nesnesou konkurenci - stejně jako spisovatelé."

Jako aktivní člen občanských organizací od hnutí Pro-Libertad po Dominikánskou dělnickou stranu a mládežnickou Unión de Jóvenes Dominicanos se Junot Díaz angažuje za zákonná práva přistěhovalců.

Junot Díaz žije v Cambridge, Massachusetts.

 

foto (c) archiv Festivalu spisovatelů Praha

Junot Díaz: A v tu chvíli je po lásce

05.03.2014 Ukázky

Soubor volně zachycuje životní cesty Juniora, který přijíždí jako chlapec s matkou a bratrem za otcem do USA, přes jeho první citová a tělesná vzplanutí, pověstné sukničkaření až po nevěru, která mu zásadně změní život – přijde o snoubenku a není schopen se z toho ani po letech vybabrat. Může za to jízlivý, téměř nepřítomný otec, jehož kratičké okamžiky přítomnosti v chlapcově životě mají spíš ničivý účinek? Nebo matka upřednostňující vymodleného staršího bratra? Nebo komplikovaný vztah se starším bratrem, k němuž Junior nikdy nenašel cestu, ale přesto se nedokáže vyrovnat s jeho smrtí?

Celý článek >

Junot Díaz: Když se zamilujete, je to napořád

05.11.2012 Články

Už jeho povídková sbírka Drown (1996) způsobila ve Spojených státech literární senzaci. Na debutový román Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda (2007, česky vydalo Argo 2009) museli však jeho čtenáři čekat celé jedno desetiletí. Po pěti letech vychází Junotu Díazovi nová, v pořadí teprve třetí kniha.

Celý článek >

Junot Díaz, foto: Petr Machan, PWF 2011

Rozhovor s Junotem Díazem

22.09.2011 Rozhovory

Junot Díaz je americký spisovatel dominikánského původu, který od roku 1974 žije ve Spojených státech. V amerických časopisech a antologiích publikoval povídky; některé vyšly knižně roku 1996 ve sbírce Utonutí. Jako romanopisec debutoval Díaz roku 2007 románem Krátký, leč divuplný život Oscara Wajda. Získal za něj nejen Národní cenu knižních kritiků, ale v dubnu 2008 také prestižní Pulitzerovu cenu.

Celý článek >

Junot Díaz © Petr Machan, PWF 2011

Svět sám o sobě je velkou záhadou

25.05.2011 Rozhovory

Narodil se v Dominikánské republice. Žije ve Spojených státech. Vydal knihu povídek a jeden (velmi oceňovaný) román. Román si před časem mohli přečíst i čeští čtenáři. A s jeho autorem se dokonce mohli setkat, vyslechnout si jeho názory. Junot Díaz (42) byl jedním z hostů letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Při této příležitosti vznikl i následující rozhovor.

Celý článek >

Junot Díaz čte v Praze, foto Petr Machan

Junot Díaz: Hon na rytíře světla

23.05.2011 Texty

ukázka z románu Krátký, leč divuplný život Oskara Wajda

Celý článek >

Junot Díaz

Chtěl jsem propojit neslučitelné žánry a tlustého šprta

03.05.2011 Rozhovory

Spisovatel Junot Díaz platil na letošním Festivalu spisovatelů Praha bezkonkurenčně za největšího sympaťáka. Časopis The New Yorker ho označil za jednoho z dvaceti nejlepších spisovatelů 21. století. Je uvolněný, nosí mikiny s kapucí, bílé tenisky a nestydí se. V angličtině mu občas ujede slovo fuck;  anglicky také píše, ale v hlavě mu prý u toho hraje španělština.

Celý článek >

Junot Díaz

Junot Díaz: Stačí přidat tři stopy

02.03.2011 Texty

Junot Díaz hovořil v New Yorku s Michaelem Marchem

 

Celý článek >
CZ | EN