Archivy | Autoři | Martin Amis

Martin Amis Velká Británie    FSP 1998

Martin Amis

Narodil se 25. srpna roku 1949 v Oxfordu, jeho otec byl Kingsley Amis. Patří k významným současným spisovatelům ve Velké Británii. Martin Amis je považován za vůdčí postavu generace autorů, kteří se významně přihlásili o slovo počátkem 80. let.

Autorsky je podepsán pod sbírkami esejů, z nichž nejznámější jsou Peklo pomatenců a Návštěva u paní Nabokovové. Čtenářskou popularitu si získaly povídky o nukleárním věku Einsteinovy příšery.

Román Akta Ráchel (1974), který získal cenu Somerseta Maughama, byl následován romány: Mrtvolky; Úspěch; Druzí lidé, Tajemný příběh; Peníze; Londýnská pole; Šíp času a Informace.

Martin Amis žije v Londýně.

Čtěte také: Gulagy inspirovaný román Návštěvní barák Martina Amise je riskem, který vyšel | Kdy napíše Martin Amis knihu pro děti? | Martin Amis: Návštěvní barák | Sbírka esejů Martina Amise | Martin Amis hodlá Anglii uštědřit „poslední ránu“


Martin Amis: Zóna zájmu

08.02.2016 Ukázky

Tři pohledy na místo, kde mizí miliony, kde číslo znamená víc než člověk, kde se v počtech ztrácejí lidské osudy, kde není místo na city. Nebo snad ano? Martin Amis s příznačnou stylistickou bravurou rozehrává trojí part v podání toho, kdo dal soukolí Osvětimi do pohybu, toho, kdo v něm přišel i o možnost podívat se komukoliv do očí, a toho, kdo se ho pozdě, ale přece pokusí malinko rozklížit...

Celý článek >

Martin Amis

Britský spisovatel očekává útok feministek

26.11.2009 Články

Martin Amis tvrdí o svém novém románu Těhotná vdova, že jde o velmi feministickou knihu. Ukazuje v ní, jak se jeho vlastní sestra stala obětí sexuální revoluce.

Celý článek >

Martin Amis

Martin Amis: Sebevražda

18.03.2009 Ukázky

Psychologická pitva

Celý článek >

Martin Amis

Talent nestačí, spisovatele dělá výdrž, říká Martin Amis

09.02.2009 Rozhovory

Rozhovor opublikovala MF DNES 23. dubna 1998.

Celý článek >


Autoři 2016

Každý týden představujeme nová jména Festivalu spisovatelů PrahaCZ | EN