Autoři | Michael Cunningham

Michael Cunningham hostem PWF 2019 Spojené státy americké    FSP 2019, 2010, 2006

Michael Cunningham


Jeden z nejuznávanějších amerických spisovatelů současnosti přijíždí do České republiky už potřetí. 

 

Narodil se roku 1952 ve státě Ohio, ale stal se z něho pravý Newyorčan. Vystudoval anglickou literaturu na Stanford University a na University of Iowa a hned záhy se rozhodl pro dráhu spisovatele. Publikoval své první krátké povídky v časopisech The Atlantic Monthly and the Paris Review, dále v časopisech Redbook, Esquire, The New Yorker a Vogue.

Debutoval románem Zlaté státy (1984), úspěchu u čtenářů i kritiky však dosáhl až vydáním následujícího románu Domov na konci světa (1990). Světové uznání a slávu pak autorovi přinesl román Hodiny (1998) odměněný Pulitzerovou cenou, který se stal předlohou stejnojmenného filmu režiséra Stephena Daldryho s Nicole Kidman v roli Virginie Woolfové, která za roli získala Oscara. V ústředním triu si zahrála i Meryl Streep a Julianne Moore.

V roce 2005 vydal knihu Vzorové dny, román s podobně složitou strukturou jako Hodiny, jenž se opět odehrává ve třech časových rovinách. V českém překladu Veroniky Volhejnové postupně vyšla i další jeho díla Za soumrakuSněhová královnaTělo a krev.

 

Michael Cunningham je mistrem příběhu, vždy precizním ve sledování žánru, zápletky a psychologie postav. 

Jeho knihy v podstatě pojímají homosexualitu jako danost a gay témata vkládají do kontextu soudobé společnosti jako celku.

Na Festivalu spisovatelů Praha bude číst ve světové premiéře z nové knihy Glory.

Michael Cunningham

Hodiny, Hodiny a Hodiny

27.06.2019

Nestalo se za poslední čtvrtstoletí zase tolikrát, aby se jedné látce dostalo trojího uměleckého zpracování na vysoké úrovni. Jedním z těch mála případů jsou Hodiny — román Michaela Cunninghama, film Stephena Daldryho a hudba k příslušnému filmu z pera Philipa Glasse. V uměleckém světě samá zvučná jména. A to ještě všichni ti tři muži balancují na ramenou Virginie Woolfové.

Celý článek >

Michael Cunningham

Cunningham v Praze oslaví výročí Hodin, poprvé bude číst z nového románu

06.06.2019

V knihách Michaela Cunninghama jistou roli hraje číslo tři, a tak je příznačné, že „do třetice všeho dobrého“ si teď s Cunninghamem řekli také pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Michael Cunningham

Způsobí Cunninghamův nový román senzaci?

04.06.2019

Čtenářská veřejnost očekává vydání nové knihy Michaela Cunninghama, nazvané Glory.

Celý článek >

Michael Cunningham: Sněhová královna

19.06.2015 Ukázky

Knihu vydalo v překladu Veroniky Volhejnové v roce 2015 nakladatelství Odeon.

Celý článek >

Michael Cunningham

Cunninghama psaní pohltilo

26.01.2011 Rozhovory

Uznávaný americký prozaik Michael Cunningham přijal pozvání Festivalu spisovatelů a poctil Prahu třídenní návštěvou. Celosvětový ohlas získal románem Hodiny, v němž skládá poctu Virginii Woolfové, ženě, která „provádí s jazykem totéž, co Jimi Hendrix s kytarou". Odeonské vydání se s prodejem třicet pět tisíc výtisků zařadilo mezi bestsellery. Román byl v Americe oceněn Pulitzerovou cenou a stejnojmenná filmová adaptace získala devět Oskarových nominací. Zatím Cunninghamův poslední román, Vzorové dny, vzdává hold dalšímu velikánovi angloamerické literatury - Waltu Whitmanovi.

Celý článek >

Michael Cunningham

Zbožňuju falešný nos Kidmanové

08.11.2010 Rozhovory

Rozhovor s Michaelem Cunninghamem o jeho knihách, filmech, pro které píše scénáře, i o tom, jak se změnila Amerika od dob básníka Walta Whitmana. Pro amerického nositele Pulitzerovy ceny, který do Česka přijel na pozvání pražského Festivalu spisovatelů, to byly rušné dny. Nejdřív mu ztratili při letu do Prahy kufr, potom šel z rozhovoru do rozhovoru, ze čtení na autogramiádu a z autogramiády do divadla, ale stále se přitom usmíval a sršel dobrou náladou. A když se konečně posadil do taxíku a trochu vydechl, zvonil mu telefon. Když domluvil, trochu omluvně organizátorům festivalu vysvětlil: „Hollywood.“

Celý článek >
CZ | EN