Archivy | Autoři | Michael Cunningham

Michael Cunningham Spojené státy americké    FSP 2010, 2006

Michael Cunningham

Michael Cunningham se narodil roku 1952 v Cincinnati ve státě Ohio. Dětství a mládí prožil v kalifornské Pasadeně a v Los Angeles a pobýval také v Evropě.

Bakalářský titul získal v oboru anglická literatura na Stanford University, titul magistr krásných umění (M.F.A.) pak na University of Iowa. Ona instituce se mimo jiné již tradičně pyšní též prestižními kurzy tvůrčích psaní, o nichž se šestadvacetiletý Cunningham vyjádřil takto: „Vládne tam nesmírně soutěživá atmosféra, já ji však miloval.“

A patrně právě tehdy se rozhodl pro dráhu spisovatele. Jeho práce se začaly objevovat ve známých časopisech typu The Atlantic Monthly, Redbook, Esquire, The Paris Review, The New Yorker či Vogue a v roce 1984 vydal Cunningham svou románovou prvotinu Zlaté státy (Golden States). A třebaže se nedá říci, že by kniha zcela zapadla, vskutku výrazného ohlasu se dostalo až oběma románům následujícím: Domov na konci světa (A Home at the End of the World) vyšel roku 1990, přičemž úryvek z díla nazvaný Bílý anděl (White Angel) otiskl magazín The New Yorker a v této podobě se próza posléze probojovala do antologie nejlepších povídek roku 1989; další titul Maso a krev (Flesh and Blood) se objevil o pět let později.

Dosud největší úspěch ovšem autorovi přinesl román Hodiny (The Hours), který na americký trh uvedlo nakladatelství Farrar, Straus and Giroux v listopadu 1998. A přestože se mnohých významných ocenění a uznání dočkal Cunningham už dříve (jmenujme alespoň stipendium Národní nadace pro umění v roce 1988 či Guggenheimovo stipendium z roku 1993), tentokrát byla překonána i ta nejdivočejší očekávání. Hodiny mu totiž v roce 1999 vydobyly jak Pulitzerovu cenu v kategorii próza, tak ocenění s poněkud složitějším názvem: PEN/Faulkner Award.

V roce 2005 vydal knihu Vzorové dny (Specimen Days), román s podobně složitou strukturou jako Hodiny, jenž opět se odehrává ve třech časových rovinách. Následovaly romány Za soumraku (By Nighfall), Sněhová královna (The Snow Queen) a Tělo a krev (Flesh and Blood).

 

Z českého tisku (M. Cunningham v Praze, 4.  7. 11. 2010)

Michael Cunningham představuje v Praze novou knihu (Lidovky.cz, 4. 11.)
Držitel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham představí v Praze nový román
 (iHNed.cz, 3. 11.)
Michael Cunningham přijíždí do Prahy
 (iHNed.cz, 3. 11.)
Autor slavného románu Hodiny přijede představit svou novinku
 (iDNES.cz, Alice Horáčková, 3. 11.)
Zbožňuju falešný nos Kidmanové (iDNES.cz, Alice Horáčková, 8. 11.)
Praha: Do Prahy přijede spisovatel Michael Cunningham, autor Hodin
 (Pražský deník, 13. 10.)
Americký spisovatel Cunningham se v Praze sešel se svými čtenáři
 (České noviny, 4. 11.)
Spisovatel Michael Cunningham v Mozaice
 (ČRo 3, 4. 11.)
Michael Cunningham v Praze představí svůj nový román
 (Český rozhlas, Mariana Zapotilová, 5. 11.)
Michael Cunningham dnes přilétl do Prahy! (Reflex, Kateřina Kadlecová, 4. 11.)
Do Prahy přijede spisovatel Michael Cunningham, autor Hodin (Knižní web)
Cunningham představil svou novinku. Současně stihl vtipkovat o Botoxu (Topzine.cz, Jakub Ehrenberger, 7. 11.)
Kdybyste mi rozlouskli hlavu, najdete tam knihovnu, říká Michael Cunningham (D. Drtinová, 6. 11.)
Spisovatel Cunningham bude v Praze předčítat z nového románu a oslaví narozeniny  (Mediafax, Václav Kozák, 5. 11.)
Už žádný mrtvý literát (Reflex, Kateřina Kadlecová, 18. 11.)

 

Michael Cunningham

Michael Cunningham v Praze

04.11.2010

Na pozvání Nadačního fondu Festival spisovatelů Praha přiletěl do České republiky nositel Pulitzerovy ceny Michael Cunningham. Mezi čtvrtým a sedmým listopadem představil svůj nový román By Nighfall, který měl americkou premiéru na konci září. Nyní Vám přinášíme recenzi této knihy.

Celý článek >

Michael Cunningham: Sněhová královna

19.06.2015 Ukázky

Knihu vydalo v překladu Veroniky Volhejnové v roce 2015 nakladatelství Odeon.

Celý článek >

Michael Cunningham

Cunninghama psaní pohltilo

26.01.2011 Rozhovory

Uznávaný americký prozaik Michael Cunningham přijal pozvání Festivalu spisovatelů a poctil Prahu třídenní návštěvou. Celosvětový ohlas získal románem Hodiny, v němž skládá poctu Virginii Woolfové, ženě, která „provádí s jazykem totéž, co Jimi Hendrix s kytarou". Odeonské vydání se s prodejem třicet pět tisíc výtisků zařadilo mezi bestsellery. Román byl v Americe oceněn Pulitzerovou cenou a stejnojmenná filmová adaptace získala devět Oskarových nominací. Zatím Cunninghamův poslední román, Vzorové dny, vzdává hold dalšímu velikánovi angloamerické literatury - Waltu Whitmanovi.

Celý článek >

Michael Cunningham

Zbožňuju falešný nos Kidmanové

08.11.2010 Rozhovory

Rozhovor s Michaelem Cunninghamem o jeho knihách, filmech, pro které píše scénáře, i o tom, jak se změnila Amerika od dob básníka Walta Whitmana. Pro amerického nositele Pulitzerovy ceny, který do Česka přijel na pozvání pražského Festivalu spisovatelů, to byly rušné dny. Nejdřív mu ztratili při letu do Prahy kufr, potom šel z rozhovoru do rozhovoru, ze čtení na autogramiádu a z autogramiády do divadla, ale stále se přitom usmíval a sršel dobrou náladou. A když se konečně posadil do taxíku a trochu vydechl, zvonil mu telefon. Když domluvil, trochu omluvně organizátorům festivalu vysvětlil: „Hollywood.“

Celý článek >

Michael Cunningham

Dějiny umění

03.11.2010 Ukázky

úryvek z knihy By Nightfall (S příchodem noci)

Celý článek >

Michael Cunningham

Michael Cunningham v rozhovoru s Michaelem Marchem

12.10.2010 Rozhovory

Městská knihovna Praha, prosinec 2006

Celý článek >
CZ | EN