Archivy | Autoři | Ondřej Neff

Ondřej Neff Česká republika    FSP 1994

Ondřej Neff

Spisovatel a publicista Ondřej Neff se narodil 26. června 1945 v Praze jako syn spisovatele Vladimíra Neffa a herečky Vlastimily Petrovičové. Po maturitě pracoval v časopise Svět v obrazech a vystudoval Institut osvěty a novinářství. Titul PhDr. získal roku 1970 rigorózní studií Ano a ne. V letech 1970–1971 Neff pokračoval na FF UK studiem kulturních dějin Dálného východu. Souběžně byl od roku 1970 zaměstnancem nakladatelství Albatros, mj. jako promítač. Poté fotografoval na volné noze pro Ústředí lidové umělecké kultury a v letech 1979–1981 vystudoval ještě Institut výtvarné fotografie a současně pracoval v deníku Mladá fronta. Ve čtyřiceti letech se stal spisovatelem z povolání.

Na volné noze ale Neff dlouho nevydržel a již v letech 1987–1989 pracoval jako redaktor týdeníku Kmen a mezi roky 1990–1994 byl opět zaměstnancem deníku Mladá fronta Dnes, a to jako šéfredaktor a autor sobotních příloh Víkend. Mezitím se stal rovněž šéfredaktorem sci-fi měsíčníku Ikarie, který založil už za socialismu.

V roce 1996 umístil na web poprvé svůj vlastní deník Neviditelný pes, k němuž později připojil i specializovaný deník Digineff věnovaný fotografii. Dále spoluzaložil Institut digitální fotografie, kde dodnes přednáší. Je též komentátorem Lidových novin a rozhlasové stanice Frekvence 1. Ondřej Neff spolupracoval s televizí a rozhlasem, výjimečně i s filmem. Uváděl cyklus vědeckofantastických filmů a jako scenárista se podílel na seriálech Nováci či Energie–motor civilizace a na pořadech Jenom sny či Domácí úkoly Ondřeje Neffa. Napsal také tucet rozhlasových her a pětidílný seriál Dvacet tisíc mil pod mořem.

Právě Jules Verne se stal spisovatelem, od jehož díla se Ondřej Neff odrazil ke své hlavní celoživotní tvorbě. Už od dětství verneovky miloval, aby roku 1979 zaplnil trhlinu v českém knižním trhu publikací Podivuhodný svět Julesa Verna. Podstatně přepracované vydání Podivuhodného světa doplnil Neff roku 2005 i exkluzivní encyklopedií všech Vernem vysněných vynálezů a imaginárních zeměpisných lokalit z jeho knih.

Kromě sci-fi autorů se Neff podrobněji zabýval i životem a dílem Jacka Londona, ale tato kniha byla zatím publikována jen částečně a pouze formou několika doslovů. Kratší portréty dalších spisovatelů publikoval převážně v časopise Pionýr. Optimismus a elán prýští z autobiografických Klukovin a tátovin (1980), zatímco vůbec první Neffův román s fantaskními prvky A včely se vyrojily (1983) vznikl jako důsledek zakázky, již obdržel na napsání příručky pro pojišťovnu – proti požárům.

Stal se spoluautorem průlomových antologií Lidé ze souhvězdí Lva (1983) a Železo přichází z hvězd (1983) a hned jeho první samostatná sbírka Vejce naruby (1985) byla vyhlášena nejlepší českou science fiction roku a získala cenu Ludvík. Od té doby vydal Neff šest dalších sbírek, mezi které počítejme i Martinem Zhoufem ilustrovanou Knihu Frenesis, kde jsou akční prózy součástí filosofické úvahy. Vedle desítek sci-fi povídek Ondřej Neff vytvořil i třináct sci-fi románů, mj. trilogii Milénium (1991–1995).

 




CZ | EN