Archivy | Autoři | William Burroughs

William S. Burroughs Spojené státy americké

William Burroughs

13. ročník Festivalu spisovatelů Praha byl dedikován právě Burroughsovi.

„Problémy začaly, když rozhodli, že budu vedoucím na pile."  William Seward Burroughs se narodil v roce 1914 v St. Louis ve státě Missouri, v rodině, jež klonovala krámskou počítačku. Záhy však z rodiště T.S.Eliota a Tennessee Williamse odešel a živil se mimojiné jako soukromý detektiv, deratisátor a barman.

Zároveň napsal knihu Nahý oběd. „Jediný dokonalý muž v celé branži" uvědomil všechny podvedené takovou sestavou týpků, které dělají z tlupy Novy partu stejně upřímnou jako kterákoli  vláda.

„Slyšte má poslední slova, ať jste kdekoliv. Naslouchejte mým posledním slovům, ve všech světech. Poslouchejte, vy všichni, správní rady, syndikáty a vlády Země. I vy mocní, kteří jste v pozadí všeho, co zavání hnusem, kšeftů, prováděných na záchodcích s cílem sbalit, co není vaše. Prodat ještě nenarozenému dítěti půdu pod nohama -"

Pro Burroughse představovalo prodávání větší závislost než braní. Knihy Hebká mašinka, Lístek, který explodoval a Nova Express se zabývají závislostí na moc, jsou střihem nepopsatelných hord, jež se střídavě objevují a zase mizí, zatímco „z hlavního města přicházejí fotbalové výsledky".

Počátkem šedesátých let Burroughs spolupracoval s malířem Brionem Gysinem na knize Zbývají jen minuty, a později na knize Třetí mysl, jimiž se zároveň výrazněji distancoval od tvorby beat generation. Romány Poslední slova Holanďana Schultze a temně prorockým Divocí hoši  zakončil svůj dvacetiletý exil v Mexico City, Tangeru, Paříži a Londýně. Po návratu do Spojených států vydal knihy Města rudé noci, Ah Pook je tady, Západní země a Kočka v nás.

„Tak si spakuj ty svoje hermelíny, Mary - Padáme vocaď a to hned - Už jsem to viděl dřív - Hejlové po nás jdou - A hrnou se sem poldové."

Pokud Fitzgerald ztělesňoval jazzový věk, Burroughs psal o věku kosmickém. Norman Mailer jej nazval „zřejmě jediným americkým prosaikem, jehož lze považovat za génia", a Jack Kerouac o něm prohlásil, že je „nejúžasnějším satirikem od dob Jonathana Swifta".

William S. Burroughs zemřel v roce 1997 ve státě Kansas.

William S. Burroughs

Rozhovor s Williamem S. Burroughsem

23.02.2008 Rozhovory

Tento rozhovor se konal v Burroughsově pokoji v torontském hotelu Sutton Place. Burroughs byl ten den elegance sama: opíral se o vycházkovou hůl, jeho hrobový hlas zněl živě, klobouk měl švihácky posazený na stranu. V Torontu nebyl pouze číst ze svých prací, zároveň zde zahajoval výstavu svých nejnovějších sítotisků v galerii Cold City.

Celý článek >

William Burroughs

Paul Bowles: Burroughs v Tangeru

23.02.2008 Články

Prvně jsem Billa Burroughse viděl v roce 1953, kdy mě minul na odlehlé tangerské ulici. Pršelo. V té době byl na háčku a nevypadal moc dobře.

Celý článek >

William S. Burroughs

William S. Burroughs: Počátek je zároveň koncem

23.02.2008 Články

„Nejsem nějaký narkoman. Já jsem narkoman. Feťák, kterého jsem vymyslel, abych celé tohle divadýlko udržel na drogový cestě. Já jsem všemi narkomany a vší drogou světa. Takže, drogu používám coby výchozí ilustraci. Rozšiřuji ji. Jsem realitou a jsem na ní závislý. Dejte mi nějakou starou zeď, popelnici, a přisámbohu, že tam dokážu dřepět do konce světa.

Celý článek >

William Burroughs

Hubení

23.02.2008 Rozhovory

Zapálili jsme si jointa a Burroughs si dal pořádného práska, s očima napůl zavřenýma, jako kočka. Prošel kolem anděl.

Celý článek >

William S. Burroughs

William Burroughs: Stříhání

17.05.2007 Paříž

Texty v této kapitole jsou napsány takzvanou metodou „skládání“, kdy stránku textu přeložím svisle v půli a položím ji na stránku jiného textu (buď mého nebo cizího) – složený text se čte po řádcích, takže jeden text přechází v polovině do druhého – přičemž výsledek je uspořádán, proškrtán a upraven jako každá jiná kompozice…

Celý článek >




CZ | EN