Archivy | Autoři | David Grossman

David Grossman Izrael    FSP 2005

David Grossman

Jeden z nejvýraznějších současných izraelských prozaiků se narodil roku 1954 v Jeruzalémě v polsko-palestinském manželství. Vystudoval filozofii a divadelní vědu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, dlouhá léta spolupracoval s izraelským rozhlasem.

David Grossman rád odhaluje různorodost izraelské společnosti a snaží se najít zpřetrhané vazby mezi sebevědomými Izraelci, kteří nechtějí, aby jim stíny minulosti kalily zářivou budoucnost, a mezi těmi, kteří přežili holocaust; mezi Izraelci a Palestinci na okupovaných územích, mezi Židy a Araby. Jeho první román Úsměv jehněte (Chijuch hagdi, 1983) je o mladém idealistickém vojáku sloužícím na západním břehu Jordánu. Autor jako vůbec první v Izraeli nastolil otázku morálního dopadu vojenské přítomnosti na arabských územích.

Originalitou výpovědi se mezi zásadní počiny moderní světové prózy zapsal Grossmanův román Viz láska (`Ajen`erech: `ahava, 1986). Kritika knihu zařadila vedle Grassova Plechového bubínku a Rushdieho Dětí půlnoci k zásadním výpovědím o člověku v konfrontaci s dějinnými traumaty 20. století.V několika dalších dílech dal autor přednost dokumentárnímu stylu, například Žlutý vítr (Hazman hacahov, 1987) a Spánek na laně (Nochachim nifkadim, 1992).

Česky vyšely knihy Viz Láska (MF, 1996), Mít s kým běžet (2010), Pohádky pro Itamara a Rút (Garamond) a román Žena prchá před zprávou (2013).

David Grossman žije v Jeruzalémě.

David Grossman: Žena prchající před zprávou

15.03.2013 Ukázky

knihu vydala Mladá fronta v roce 2013

Celý článek >

David Grossman_foto: Petr Machan

Autor obviňuje vládu z neschopnosti

17.08.2010 Články

David Grossman, jeden z nejobdivovanějších izraelských spisovatelů a vůdčí osobnost izraelské levice, se objevil na veřejnosti poprvé od smrti syna, který zemřel ve válce s Libanonem. Ve svém vášnivém projevu kritizoval vládu pro „pokleslé“ vedení a neschopnost vyjednávat s Palestinci.

Celý článek >

David Grossman

David Grossman napsal román o strachu všech matek

02.09.2009 Články

Nový román izraelského spisovatele Davida Grossmana o ztrátě milovaného člověka, o snaze se s bolestí vyrovnat a o naději.

Celý článek >

David Grossman

David Grossmann: Buď mým nožem

30.07.2009 Ukázky

11. -12. července

Tohle může být můj poslední dopis. Čti ho pečlivě: je půl čtvrté ráno, já sedím ve svém autě a všechno se už stalo - neptej se mě, co jsem udělal. A jestli ani toto nepomůže obměkčit tvé tvrdé srdce, tak já jednoduše rozpřáhnu ruce a zřeknu se tě. A sebe také. Vím, je to hanba. HANBA!!!

Celý článek >

David Grossman_foto: Petr Machan

S Davidem Grossmanem o literatuře a schopnosti žít po holokaustu

25.03.2009 Rozhovory

David Grossman patří k předním izraelským prozaikům a komentátorům. Jeho román Viz láska světová kritika hodnotí vedle Grassova Plechového bubínku či Rushdieho Dětí půlnoci jako zásadní výpověď o člověku v konfrontaci s dějinnými traumaty 20. století.

Celý článek >

David Grossman

Rozhovor s Davidem Grossmanem

12.02.2009 Rozhovory

publikovaly Lidové noviny 8. června roku 2005

Celý článek >
CZ | EN