Archivy | Autoři | Hana Andronikova

Hana Andronikova Česká republika    FSP 2006

Hana Andronikova

Hana Andronikova se narodila v roce 1967 ve Zlíně. Vystudovala češtinu a angličtinu na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, poté pracovala jako personální manažerka v několika soukromých firmách. V roce 1999 z podnikatelské sféry odešla a začala se věnovat literatuře.

Pouhé dva roky na to vyšel v Knižním klubu její debut Zvuk slunečních hodin, který ještě téhož roku obdržel Literární cenu Knižního klubu a v roce 2002 také cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. V roce 2002 vydalo Andronikové brněnské nakladatelství Petrov soubor osmi povídek Srdce na udici. Přispěla také do sborníků Moravské pohádky (2004) a Schůzky s erotikou (2005). V roce 2010 vydalo nakladatelství Odeon prózu Nebe nemá dno.

Hana Androniková je na české literární scéně poměrně novým jménem, přesto se do povědomí čtenářů i kritiky stačila výrazně zapsat.

Hana Andronikova podlehla ve 44 letech rakovině.

Hana Andronikova

20. prosince zemřela po vážné nemoci Hana Andronikova

20.12.2011 Ukázky

Českou spisovatelku připomínáme jejím posledním románem Nebe nemá dno. V autobiograficky laděné próze vylíčila svůj boj s rakovinou.

Celý článek >

Hana Androniková

Rozhovor s Hanou Andronikovou

13.03.2009 Rozhovory

Publikoval časopis pro čtenářskou veřejnost Grand Biblio, ročník 3, číslo 3.

Celý článek >

Hana Andronikova

Rozhovor s Hanou Andronikovou

11.12.2008 Rozhovory

Hana Andronikova debutovala knihou nazvanou Zvuk slunečních hodin. Za tuto knihu získala Cenu Knižního klubu i Cenu Magnesia Litera za objev roku. Je to román o lásce v době holocaustu.

Celý článek >

Hana Androniková

Hana Andronikova: Jiný svět

24.01.2008 Ukázky

Nesměl ztrácet čas. Zjišťoval, jak se stavebníci jiných firem vyrovnávají s indickým klimatem, jak řeší větrání, jak vzdorují monzunům a zemětřesením. Za pochodu zařizoval dílny pro zámečníky a truhláře. Vybavování firemních prodejen muselo fičet rychlostí monzunu. Jenom v Bengálsku a sousedním Ásámu měli zřídit sto deset prodejen. Ráno vstával do těžké kalkatské mlhy.

Celý článek >

Hana Andronikova

Zvuk slunečních hodin (I. ukázka)

18.01.2008 Ukázky

Tádžmahal, skvost mughalské architektury, mausoleum z bílého mramoru na okraji pouště. Tádžmahal, nesmrtelná láska muže k ženě. Básník Rabíndranáth Tagore napsal, že Tádžmahal je slzou na tváři času.

Celý článek >

Hana Androniková

Zvuk slunečních hodin (II. ukázka)

17.01.2008 Ukázky

V Praze se demonstrovalo. Němci zavřeli vysoké školy a studenty. Některé z nich popravili.

Celý článek >




CZ | EN