Archivy | Autoři | Harold Pinter

Harold Pinter Velká Británie    FSP 1999

Harold Pinter

Harold Pinter se narodil v Londýně roku 1930. Je považován za mistra současného divadla, jeho práce snese srovnání s dílem Samuela Becketta. Pinter začínal svou kariéru pod pseudonymem David Baron jako herec, po roce 1956 se však začal věnovat psaní. Jeho první celovečerní hra, Oslava narozenin, byla uvedena v roce 1958. Následovala hra Správce (1960), která mu přinesla mezinárodní úspěch.

Pinterovy krajinomalby jdou svou vlastní cestou, jejíž milníky tvoří více než čtyřicet her, dvacet scénářů, poezie a próza. V roce 1995 získal Britskou literární cenu Davida Cohna, udělovanou za celoživotní přínos divadlu. Hra Milenec / … a v prach se obrátíš (1997) byla na repertoáru Národního divadla v Praze. Nedávno vyšly v Londýně Různé hlasy, sbírka prózy, poezie a politiky, v níž je obsaženo posledních padesát let jeho tvorby.

Kromě divadla a literatury se do podvědomí zapsal i jako politický aktivista. Veřejně odsoudil invazi do Iráku či Afghánistánu nebo bombardování Jugoslávie.

Britský dramatik a nositel Nobelovy ceny zemřel v prosinci roku 2008.

 

foto © Festival spisovatelů Praha, Ivan Kuťák

Harold Pinter

Harold Pinter: Umění, pravda a politika

30.04.2009 Články

Projev Harolda Pintera při převzetí Nobelovy ceny za literaturu pro rok 2005.

Celý článek >

Harold Pinter

Krajina Harolda Pintera: „Psaní je projevem svobody“

26.12.2008 Články

Vlasta Gallerová o Haroldu Pinterovi

Celý článek >

Harold Pinter

Rozhovor s Haroldem Pinterem

17.10.2008 Rozhovory

„Jazyk mne vždy nesmírně vzrušoval. Začal jsme psát v jedenácti dvanácti letech. A toto vzrušení trvá celý život. Každý list čistého papíru představuje neznámý svět, do kterého se mohu ponořit," říká Harold Pinter.

Celý článek >

Harold Pinter

Harold Pinter - vítěz Nobelovy ceny za literaturu 2005

13.10.2005 Články

Třináctého října byl vyhlášen vítěz Nobelovy ceny pro rok 2005. Stal se jím britský dramatik Harold Pinter, který byl v roce 1999 hostem Festivalu spisovatelů Praha. Nyní se zaslouženě dočkává prestižního ocenění svého díla.

Celý článek >
CZ | EN