další Projekty | Dada East? | Berlín

Berlínské Dada

26.05.2007

Narozdíl od švýcarského Curychu pocítila německá metropole první světovou válku naplno. Hubená léta, jež po ní následovala, dala vzniknout dadaistickému hnutí, jež bylo mnohem agresivnější a politicky motivovanější, než tomu bylo v Curychu a v Paříži.

berlínské Dada
Ústřední postavou berlínského Dada byl Richard Huelsenbeck, jenž se do zničeného Berlína vrátil z Curychu hned v roce 1918. Společně s Raoulem Hausmannem a Franzem Jungem založil první německý dadaistický časopis "Club Dada". Ten vynikal především inovativními typografickými postupy, jazyk předmluvy však již naznačoval satirický a propagandu zesměšňující tón berlínského Dada. Hausmann také založil důležitý časopis "Der Dada", v němž se poprvé objevila díla dalších zakládajících berlínských...

Celý článek >

Hans Richter

Hans Richter: Dada Hannover

19.05.2007

Jestliže v Berlíně se kázalo a pojednávalo antiumění ve všech tóninách, pak v Hannoveru skrze Kurta Schwitterse jen umění, neomezeně a čtyřiadvacet hodin denně.

Celý článek >

Theo Van Doesburg

Theo Van Doesburg: Dadaismus

14.05.2007

Dada se utváří. Dada se zrodilo z odporu ke všemu, co lidstvo po staletí pokládalo za důležité a pro život cenné. Hnutí, které se obešlo beze slov a bez jakéhokoli systematicky formulovaného přesvědčení, se nejraději projevovalo více či méně nesmyslnými akty, přičemž tato nesmyslnost byla...

Celý článek >

Přidejte se k Dada

Přidejte se k Dada

11.05.2007

Až dosud se Dada bránilo udělování členství, ale s ohledem na náročnost současného rušného městského života již nemůžeme zavírat oči před rostoucí vážností situace, z níž se ostatně naše hnutí zrodilo, a pod tlakem okolností jsme nuceni otevřít svou dadaistickou náruč všem nerozhodným, kteří...

Celý článek >

Hans Richter

Hans Richter: Dada Berlín

09.05.2007

Protože Dada nemělo program ve smyslu historiků umění, stávalo se vždycky tím, co z něho udělali jednotliví členové. A co z něho udělali členové, bylo podstatně spoluurčováno příslušnými vnějšími okolnostmi.

Celý článek >

Raoul Hausmann

Raoul Hausmann: DADA v Evropě

30.04.2007

Pochop tedy, milý čtenáři – co je DADA, to ví nejlépe didaktik. Zkrátka a dobře, Dada je vynález tří mužů: byli to Huelsenbeck, Ball a Tzara. Slovo dada zpočátku neznamenalo nic, byla to pouhá čtyři písmena, a teprve oni jim dali mezinárodní smysl.

Celý článek >

Dada Köln

Hans Richter: Dada Köln

29.04.2007

Jako Hannover byl i Köln uměleckým centrem Dada. Tak jedinečný jako v Hannoveru Schwitters, byl v Kölnu team Max Ernst-Johannes Baargeld. Společně s kamarádem z války a přítelem Baargeldem zasáhl Max Ernst do světa obtíženého autoritou a do kölnského klimatu.

Celý článek >
CZ | EN