PWF v Paříži

Oslava třicátého výročí Festivalu spisovatelů Praha
spojená s výstavou fotografií v Českém centru v Paříži

 

„Často mi kladete řadu otázek, na které nedokážu hned odpovědět, a proto se pokusím odpovědět alespoň takto nepřímo.“

 

„Oblíbené cesty nemusí vždy vést k zamýšlenému cíli.“ Cesta zpátky je vždy tou nejdelší. Festival se ubíral spletitými cestami. Právě teď jsme v Paříži.

 

Do Paříže jsem poprvé přicestoval před padesáti lety. Našel jsem si ubytování na Place Dauphine, které André Breton ve svém románu Nadja nazývá pustinou. Naše cesta tak má dva začátky. Je to cesta v cestě, cesta v nekonečných hranicích literatury.

 

Těchto pár řádků bych rád věnoval svému drahému příteli Pierru Sciasovi, který vedl knihkupectví Librairie Actualités v čísle 38 na Rue Dauphine a který mi byl inspirací při jejich psaní, a také Edmondu Jabèsovi, jeho duchovnímu spřízněnci.

 

Zkoušel jsem jít s Lenzem dolů z kopce, ale zabloudil jsem. Lenz zkoušel jít po hlavě. Já jsem hledal Srdcového psa. Naše cesty se znovu setkaly v Londýně během čtení poezie v Keatsově domě v Covent Garden, v National Theatre a nakonec v Praze.

 

Tam jsem také potkal Vlastu Brtníkovou. Společně jsme vytvořili Festival spisovatelů Praha, z lásky k myšlenkám. „Vyrobit si problém není žádný problém.“

 

Festival otevřel prostor nejlepším světovým spisovatelům a stal se prvním českým nezávislým literárním festivalem dvacátého století. Přirozeně jsme se obrátili na Francii, aby nám poskytla svůj talent.

 

A tak jsme osobně setkali se slavnými básníky Yves Bonnefoyem, Andrém du Bouchetem, Michelem Deguym a Wernerem Lambersym; prozaiky a dramatiky Fernandem Arrabalem, Dominiquem Fernandezem, Gaem Xingjianem, Nedimem Gürselem, Michelem Houellebecqem, Nancy Huston, Patrikem Ouředníkem a Alainem Robbe-Grilletem; s velkými literáty arabského světa, kteří ve Francii našli svůj domov, Adonisem, Mahim Binebinem, Kamelem Daoudem, Assiou Djebar, Yasminem Khadrou; s herci, kritiky a filosofy Larou Bruhl, Albertem Dichym, Václavem Jamkem, François Jullienem a Petrem Králem.

 

Ke svému úžasu jsme teď v Paříži – ve společnosti těchto velkých francouzských a francouzsky píšících autorů, kteří jsou trvalou chloubou Festivalu spisovatelů Praha.

 

Všechna setkání, která zde s vámi sdílíme, jsou rozhovorem, jenž nikdy nekončí.

 

Vždy nám šlo o víc než pouhá slova – nabízeli jsme inspiraci.

 

Michael March

...

...

...                                                    ....Fullscreen
CZ | EN