PWF 2018 | Seymour Hersh | Biografie

...

Seymour Hersh: „Rád píšu články, které zvednou čtenáře ze židle.“

 

Legendární novinář Seymour Hersh, neřízená střela, duch Prvního dodatku americké ústavy, získal roku 1970 Pulitzerovu cenu za mezinárodní zpravodajství, když uveřejnil fakta o masakru ve vesnici My Lai během války ve Vietnamu a o tom, jak se ho americká armáda snažila utajit.

 

Seymour Hersh se narodil roku 1937 v Chicagu. Říká se o něm, že „vždycky musí najít pravdu“. Dokáže otevřít každé dveře, má dar získávat informace. Jeho heslem je: „Neříkejte mi, co si myslíte, ale co víte.“

 

Seymour Hersh píše: „Nemám rád tajemství. Žádná tajemství by neměla existovat. Nesnáším, když mi někdo ve Washingtonu začne vykládat, že něco je tajné, protože se to týká bezpečnosti státu.“ Když zveřejnil, že ve věznici Abu Ghraib Američané mučí vězně, vypuklo malé zemětřesení. Zatímco autor získával jedno ocenění za druhým, na oficiálních místech ve Washingtonu označovali Hershe za „teroristu amerického žurnalismu“.

 

Seymour Hersh jako novinář publikoval: Chemické a biologické zbraně: Skrytý arsenál Spojených států; My Lai 4: Zpráva o masakru a jeho následcích; Cena moci: Kissinger v Nixonově Bílém domě; Temná strana Kamelotu; Služební postup: Od 11. září k Abu Ghraib; Zabití Usámy bin Ládina; Reportér.

 

„Ověřuj i to, co ti říká maminka.“

 

Seymour Hersh žije ve Washingtonu.
CZ | EN