Autoři | Mohammed Achaari

Mohammed Achaari Maroko    FSP 2017

Držitel arabské Bookerovy ceny — básník, romanopisec, politik Mohammed Achaari se narodil v roce 1951 v marockém Moulay Idriss Zerhoun. Vystudoval práva a svou první sbírku básní Ržání raněných koní (The Neighing of the Wounded Horses) vydal v 70. letech. V 80. letech byl vězněn za své politické aktivity.  

Mezinárodní cenu za arabskou beletrii obdržel v roce 2011 za svůj druhý román Archa a motýl (The Arch and the Butterfly) — „působivé, i když bezútěšné beletristické zkoumání kořenů radikálního islámu a těžkostí spojených s odporem vůči němu“.

„Pokud tu knihu přečtete, zjistíte, že jsem se nepodvolil žádné vnitřní ani vnější cenzuře. Ba naopak, zabýval jsem se soukromými i veřejnými tématy. Zabýval jsem se láskou, korupcí – korupcí na sociálním i politickém poli. Román vlastně není o terorismu, je o násilí, kterému musíme čelit v arabských zemích.“ 

Mohammed Achaari to vše vnímá jako žurnalista, editor, delegát dělnických odborů, člen parlamentu, ministr kultury a bývalý prezident Marocké unie spisovatelů. 

„Nejen autor se musí oprostit od vnitřní a vnější cenzury, jisté úsilí musí vyvinout i sám čtenář.“

Mohammed Achaari žije v Rabatu.
CZ | EN