Autoři | Patrizia Cavalli

Patrizia Cavalli hostem PWF 2019 Itálie    FSP 2019

Patrizia Cavalli


Patrizia Cavalli je oblíbená a znamenitá současná italská básnířka. Narodila se roku 1947 ve městě Todi v Umbrii. Podobně jako u její přítelkyně Elsy Morante je její tvorba plná naděje.

 

Giorgio Agamben se o jejím díle vyjadřuje jako o „nejetičtější poezii italské literatury dvacátého století.“ Její básně působí stejnou silou duchovní i tělesnou.

 

Poezie Patrizie Cavalli zobrazuje myslící tělo, „které samo sebe vnímá očima, prsty, srdcem, bloudivým nervem, lymfatickými uzlinami, vždy připravené napsat o tom báseň.“

 

„Jak kouzelné bylo včera cítit se v duchu stromem.“

 

K dílu Patrizie Cavalli patří: Moje básně svět nezmění a Líní bohové, líný osud. „Samozřejmě mám pravdu, moje básně svět nezmění.“ 

 

Patrizia Cavalli žije v Římě.

Patrizia Cavalli

Z básní Patrizie Cavalli

12.08.2019

Patrizia Cavalli (*1947) je italská básnířka, jejíž poezie se dotýká jak temných stránek života, tak těch veselých a humorných. Cavalli přijede jako host 29. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Básnířka však navštíví Prahu již podruhé, poprvé to bylo v dubnu 2009. Při té příležitosti vydal Památník národního písemnictví básnickou antologii 3x2. Z této knihy jsme vybrali několik básní, které přeložil Jiří Pelán.

Celý článek >
CZ | EN