Archivy | Autoři | Abderrahim El Allam

Abderrahim El Allam Maroko    FSP 2015, 2014


Jeden z největších marockých odborníků na arabskou literaturu. 

Abderrahim El Allam (*1963) působí jako literární kritik. V roce 2009 byl zvolen předsedou Unie marockých spisovatelů (HMU), letos byl do této funkce opět zvolen. Je zodpovědný za časopis Afaq, který unie spisovatelů vydává.

Je autorem patnácti knih, mezi něž patří: The Poet did not Die (Básník neumírá), The question of Modernism in the Moroccan Novel (Otázka modernismu v marocké novele), The biography of Writing (Biografie psaní), From Reform to Enlightenment, Who Tells the Story? (Od reformy po osvícenství, kdo vypráví příběh?), The Narrator in the Novel "Mirrors“ (Vypravěč v „zrcadlech“ novely).

Podílel se rovněž na řadě kolektivních literárních děl zabývajících se například arabskými elitami nebo dílem Abdula Karima Ghellaba.

V roce 2013 se stal druhým arabským autorem, který obdržel prestižní jihokorejské ocenění Manhae Prize. Marocký král Mohammed VI. udělil El Allamovi letošního roku při příležitosti státního svátku 30. července (Svátek trůnu) ocenění Wissam Alkafaa al fiqria (Medaili za intelektuální přínos).

 

Na Festivalu spisovatelů Praha zastupuje Abderrahim El Allam Unii marockých spisovatelů.

 

Maročtí spisovatelé překračují hranice

25.07.2014 Texty

S Abderrahimem El Allamem jsme se setkali v Rabatu, protože stojí v čele Unie marockých spisovatelů. Zajímala nás celá řada otázek související s nezávislostí literatury, svobodou slova, názoru a vyjadřování, které patří k základním hodnotám společnosti, která ctí demokratické principy.

Celý článek >
CZ | EN