Archivy | Autoři | Agota Kristof

Agota Kristof Švýcarsko    FSP 1994

Agota Kristof

Knihy Agoty Kristof jsou překládány po celém světě, stávají se předlohou pro filmy a divadelní hry, autorka sama však zůstává v ústraní. Spisovatelka se narodila v roce 1935 v Maďarsku, ale téměř padesát let žije ve Švýcarsku. Když totiž vypuklo maďarské povstání, emigrovala s dalšími maďarskými uprchlíky vlakem do Švýcarska. Exil zformoval její spisovatelskou tvorbu v mnoha směrech. Pocity vyhnanství a stesk po vzdáleném domově ovlivnily témata a styl její práce.

První román, Velký sešit, který vydala roku 1987, měl úspěch. Do dnešních dní byl přeložen do 33 jazyků a spisovatelka se jím proslavila po celém světě. Další díly trilogie, u nás vydané v roce 2001, dostaly název Důkaz a Třetí lež. Ve stejném roce převzala Agota Kristof nejvýznamnější švýcarské literární ocenění – Cenu Gottfrieda Kellera.  

V roce 1995 vydala Kristof román Včera (Hier), i ten je o hledání identity. Na konci roku 2004 se svým příznivcům po letech připomněla sbírkou deseti krátkých autobiografických textů s názvem L'Analphabète (Analfabetka), které byly napsány na konci 80. let pro časopis Du a v nichž autorka líčí určité momenty svého života, počínaje dětstvím, až do okamžiku, kdy se jako exilová „analfabetka“ pouští do psaní v adoptivním jazyce.

Na počátku roku 2005 vydalo pařížské nakladatelství Seuil sbírku textů, tentokrát z jejích literárních počátků, s názvem C'est égal (To je jedno), původně psaných jen jako cvičení. Nositelka ceny Prix du Livre Européen za rok 1987 psala nejen prózu, ale i básně a rozhlasové a divadelní hry.    

Agota Kristof zemřela ve Švýcarsku 27. července 2011.

Agota Kristof

Rakouská státní cena pro evropskou literaturu udělena Agotě Kristof

04.12.2008 Články

Letošní porota se rozhodla udělit literární cenu pro rok 2008 Agotě Kristof. Slavností předání ceny se uskuteční v červenci roku 2009.

Celý článek >
CZ | EN