Archivy | Autoři | Aharon Appelfeld

Aharon Appelfeld Izrael    FSP 2004, 2000, 1997

Aharon Appelfeld

Aharon Appelfeld se narodil v roce 1932 v Černovicích v Bukovině (nyní Ukrajina). V roce 1941 byl deportován do koncentračního tábora v Transmistrii na Ukrajině a oddělen od svého otce (matka zahynula na začátku války).

V roce 1944 byl osvobozen Rudou armádou a dva roky nato emigroval do Izraele (tehdejší Palestiny). Vydal na dvacet knih včetně titulů Badenhein 1939, The Immortal Bartfuss (Nesmrtelný Bartfuss), The Age of Wonders (Věk divů), Katerina (Kateřina), The Railway (Železnice), All That I Have Loved (Vše, co jsem miloval ) a The Story of a Life: A Memoir (Příběh života), za kterou získal francouzskou cenu Prix Médicis. V roce 2012 získal za román Blooms of Darkness cenu britského listu The Independent. Jeho poslední publikovanou knihou je román Adam and Thomas (2015).

Primo Levi o něm napsal: "Mezi námi spisovateli, kteří jsme přežili, má hlas Aharona Appelfelda jedinečný, nezaměnitelný tón, výmluvný právě díky jeho zdrženlivosti."

Aharon Appelfeld žije v Jeruzalémě.

Britský list The Independent ocenil Aharona Applefelda

15.05.2012

List The Independent 15. 5. 2012 udělil cenu pro nejlepší knihu zahraničního autora. Porotu letos zaujal román Blooms of Darkness (Květy temnoty) Aharona Applefelda.

Celý článek >

Aharon Appelfeld

Aharon Appelfeld: Holocaust je současnost

23.07.2009 Rozhovory

Jedním z hostů Festivalu spisovatelů Praha byl i přední izraelský prozaik a překladatel z hebrejštiny Aharon Appelfeld, jehož dvě novely Útulek a Badenheim 1939 vyšly v českém překladu.

Celý článek >

Aharon Appelfeld

Rozhovor s Aharonem Appelfeldem

18.03.2009 Rozhovory

Patří k prominentním izraelským literátům i jako oblíbený model novinových karikaturistů a kreslířů. Starý muž s trochu přísným pohledem je dětsky dobrosrdečný, ačkoli v osmi letech přišel o rodiče. O holocaustu, kterým sám prošel, říká, že to je metafora 20. století.

Celý článek >

Aharon Appelfeld

Aharon Appelfeld a Michael March

23.12.2007 Rozhovory

Aharon Appelfeld se narodil roku 1932 v Černovicích v Bukovině (dnešní Ukrajina). V roce 1941 byl deportován do koncentračního tábora v Transnistrii na Ukrajině a byl odtržen od svého otce (matka zahynula na počátku války). V roce 1944 byl osvobozen Rudou armádou. Roku 1946 emigroval do Izraele (tehdejší Palestiny). Dosud vydal více jak dvacet knih: píše romány, povídky, eseje. Jeho dílo se překládá do mnoha jazyků a získalo státní a mezinárodní ocenění.

Celý článek >
CZ | EN