Archivy | Autoři | Alain Robbe - Grillet

Alain Robbe-Grillet Francie    FSP 2002

Alain Robbe-Grillet

Do literatury vstoupil v roce 1953 románem Gumy, v němž zpochybnil základní hodnoty francouzské poválečné prózy. Jeho kritika tradičního románu se zakládá v  seznání skutečnosti jako ze své podstaty neproniknutelné, jež vzdoruje interpretaci a nevytváří žádnou hierarchii, řád ani sdělení. Roland Barthes napsal: "Robbe-Grillet po čtenáři žádá jen jediný smysl: jeho zrak. Předmět je pro něj pouze určitý optický jev, existuje výhradně jako fenomen."

Robbe-Grillet napsal dvanáct románů, k nimž patří Šmírák, Žárlivost, V labyrintu, Veřejný dům, Projekt revoluce v New Yorku, Vzpomínky na zlatý trojúhelník, Džin a zatím poslední Oživení, jenž se zařadil mezi literární události roku 2001.

Vytvořil scénář k slavnému filmu Alaina Resnaise Loni v Marienbadu, z osmi jeho vlastních filmů se na Slovensku točily Lhář a Eden a dál.

Velký vliv měl jeho svazek úvah Za nový román a v polovině 80. let překvapil, když odmítl literární teorie popírající roli autora a knihou Zrcadlo, které se vrací položil základy "nové autobiografie".

Alain Robbe-Grillet zemřel v roce 2008 v Caen. 

Alain Robbe-Grillet

Rozhovor s Alainem Robbe-Grilletem

23.07.2009 Rozhovory

O literatuře, o dnešních elitách, o revoluci, o sjednocené Evropě a o volbách ve Francii.

Celý článek >

Alain Robbe-Grillet

Rozhovor s Alainem Robbe-Grilletem

26.03.2009 Rozhovory

V rámci Festivalu spisovatelů Praha se představil i významný francouzský spisovatel Alain Robbe-Grillet. Byl jedním z těch, kdo ve dvacátém století posunuli podobu literárního díla. Patří k zakladatelům školy "nového románu".

Celý článek >

Alain Robbe-Grillet

Zemřel Alain Robbe-Grillet

22.02.2008 Články

Alain Robbe-Grillet, legendární osobnost poválečné francouzské literatury, zemřel 18.2.2008 v Caen v Normandii. V roce 2002 se Robbe-Grillet zúčastnil mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >
CZ | EN