Archivy | Autoři | Alexandra Berková

Alexandra Berková Česká republika    FSP 1994

Alexandra Berkova

Významná česká prozaička, představitelka specifického proudu tzv. „ženské literatury“. Narodila se 2. července 1949 v Trenčíně.

Vystudovala Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou a Filosofickou fakultu University Karlovy, obor čeština – výtvarná výchova. Pracovala jako redaktorka v nakladatelstvích Svoboda a Československý spisovatel. V roce 1989 stála u zrodu Obce spisovatelů. Vyučovala tvůrčí psaní na Gymnáziu Josefa Škvoreckého a Literární akademii v Praze. Navázala spolupráci s Českou televizí, je autorkou scénářů k mnoha filmům.

Alexandra Berková patřila k autorkám, které nepokrytě sdílejí feministický náhled na mezilidské vztahy, na společnost jako celek. Berková zaujala již v době normalizačních 80. let svou povídkovou prvotinou Knížka s červeným obalem.

Druhou prozaickou knihou Magorie (1991) vstoupila do prostoru komplikovaněji stavěných příběhů, v nichž se snové střídá s reálným. Ve stejné metaforické linii se odehrává i titul Utrpení oddaného Všiváka (1993). Knihou Temná láska (2000) vyvolala vášnivě odmítavé reakce části literární kritiky a čtenářů. Otevřeně se zde postavila na stranu degradované ženskosti v současné společnosti a ženského údělu v partnerském vztahu s muži. Zatím poslední publikovaný román Alexandry Berkové nese název Banální příběh (2004).

Alexandra Berková podlehla těžké nemoci v červnu roku 2008.

Alexandra Berková

Rozhovor s Alexandrou Berkovou

29.04.2009 Rozhovory

publikovalo Právo v srpnu roku 2004

Celý článek >

Alexandra Berková

Alexandra Berková: Temná láska

08.01.2009 Ukázky

z knihy vydané v roce 2000 v nakladatelství Petrov

Celý článek >
CZ | EN