Archivy | Autoři | Aline Kominsky-Crumb

Aline Kominsky-Crumb Spojené státy americké    FSP 2009

Aline Kominsky-Crumb

„Vzrušovaly mě Crumbovy zvrácený kresby, protože řada ženských objektů chtíče připomínala mě – a to dělá dobře mýmu extrémnímu narcisismu.“

Aline Goldsmith se narodila roku 1948 v Long Beach v New Yorku a od mládí projevovala sklony – jako šikmá věž v Pise – k alternativní kultuře – až to dotáhla do samotné East Village – ani nemusela počítat ovečky.

Po svatbě s prvním manželem Carlem Kominskym v roce 1968 přesídlila do Tucsonu v Arizoně – kde objevila svět undergroundového komiksu a sama začala kreslit – než zamířila do San Franciska – kde potkala Roberta Crumba – „vzteklýho, úchylnýho srabíka, kterej si dovoluje na silný ženský“ – a publikovala kresby v časopise kolektivu kreslířek Wimmen’s Comix, než se s několika kolegyněmi rozhádala a založila svůj vlastní ženský komiks Twisted Sisters.

V roce 1978 se Aline provdala za Roberta Crumba – „Naštěstí pro tebe, protože jsem ti pokaždý zachránila zadek!!“ – společně vymysleli komiksový seriál Špinavý prádlo a také se přestěhovali na jih Francie – i se svou dcerou – „třeba teď Sophie dole hraje na piano k zešílení už po dvoutisící tu samou melodii... Jak se to jmenuje??“

Ve světě komiksů pracovala Aline Kominsky-Crumb jako redaktorka časopisů Weirdo a Erotic Comics. Poslední dobou se věnuje spíš malování – jak je vidno z knihy vzpomínek Potřebujeme víc lásky.

„Ale každopádně – řekla bych, že stejně budu dál dráždit svýho manžílka, aby mi muchlal ksicht a myl na veřejnosti zadek – dokud nám to na starý kolena nezačne být jedno.”

Aline Kominsky-Crumb žije v Sauve na jihu Francie.

Aline Kominsky-Crumb

Aline Kominsky-Crumb v rozhovoru se čtenáři listu Guardian

11.03.2009 Rozhovory

Rozhovor publikoval v roce 2005 deník The Guardian.

Celý článek >

Aline Kominsky-Crumb and Robert Crumb

Aline Kominski-Crumb hovoří se svým manželem

27.01.2009 Rozhovory

Předmluva k „Dirty Laundry“

Celý článek >
CZ | EN