Archivy | Autoři | Ana Blandiana

Ana Blandiana Rumunsko    FSP 2020

A. Blandiana

 

„Kdo je oním okem a především, co vlastně vidí?“

..

Rumunská básnířka Ana Blandiana se narodila roku 1942 v Temešváru. Usilovala o přenesení morálních hodnot do politiky a zapojila se do občanského hnutí na obranu demokratických hodnot. „Její pojetí politiky se blíží zásadám starých Řeků, kteří považovali účast v politice za občanskou povinnost.“

..

Její básnické dílo je naplněno hledáním lásky, krásy a pravdy, zdůrazňuje naléhavou potřebu existenciální autority jako nezbytné podmínky pro spasení svého já. „Privatizovala jsem si bolest. A teď je všude kolem mě, je uvězněna ve zdech mého těla, jako by ji nějaký magnet vysál z celého světa.“ 

..

V roce 1993 se Ana Blandiana zasloužila o přeměnu někdejší komunistické věznice ve městě Sighet na rumunsko-ukrajinské hranici na památník obětí komunismu, jediný v celé zemi.

..

Ana Blandiana obdržela od Rakouské akademie Herderovu cenu a nejvyšší francouzské vyznamenání Řád čestné legie. Její dílo zahrnuje mimo jiné: První osoba množného čísla, Achillova pata, Třetí svátost, Spánek ve spánku, Architektura vln, Průhledy do minulosti, Zásuvka s potleskem, Má vlast A4, Orloj bez hodin, Odliv významů.

..

Ana Blandiana žije v Bukurešti.

Ana Blandiana

Když selže spravedlnost: O Aně Blandianě

17.07.2020 Autoři

Publikujeme článek Joshuy Jonese, básníka z Manchesteru, který v současnosti žije v Praze a podílí se na organizaci Festivalu spisovatelů Praha 2020. 

Celý článek >
CZ | EN