Archivy | Autoři | Anita Desai

Anita Desai Indie    FSP 2012

Anita Desai

„Člověk musí být hlavně zticha, pozorně se dívat a vnímat."

Vynikající spisovatelka Anita Desai se narodila v Mussoorie v Indii. Její tvorba ztělesňuje víru, že Východ a Západ jsou paralelními světy, nikoli protichůdnými. „Ať cestujete kamkoli, všude vidíte stejné touhy a přání.“

Prózy Anity Desai upoutávají trpělivým pohledem, lidskostí a pronikavou inteligencí, a především jejími neustálými návraty do Indie.

„Staří Číňané věřili, že čas není žebřík, po kterém stoupáme do budoucnosti, ale naopak sestupujeme do minulosti.“

Pro Anitu Desai je paměť inspirací a nástrojem, jímž pozoruje zanikající světy, umění a jazyky na okraji zájmu společnosti.

Třikrát byla nominována na Bookerovu cenu za romány Jasné světlo dne, V pasti, a Hladovění, hodování. K jejím dalším dílům patří: Hlasy ve městě, Oheň na hoře, Baumgartnerova Bombaj, Démantový prach a jiné povídky, Klikatá cesta a Umělec v mizení. V překladu Heleny Nebelové vyšla v češtině kniha Hry za soumraku (Odeon, Praha 1986).

Anita Desai žije v Cold Spring v New Yorku.

Anita Desai: Indie je velká, mě ale zajímají malí lidé

05.09.2012 Rozhovory

Jedním z hostů letošního ročníku Festivalu spisovatelů Praha byla indická spisovatelka Anita Desai, která je známá českému čtenáři souborem povídek Hry za soumraku (Odeon, 1986), které vyšly v překladu Heleny Nebelové. 

Celý článek >

Anita Desai, foto: Petr Machan

Anita Desai: Muž, který viděl, jak se utopil

27.07.2012 Ukázky

úryvek k autorskému čtení přeložila Zuzana Mayerová

Celý článek >

Anita Desai, foto: Petr Machan

Anita Desai: Baumgartnerova Bombaj

20.06.2012 Ukázky

Byl to jen další z dusných, chmurných, vojensky šedivých dnů, vlekoucích se za sebou v jednotvárné řadě, která snad nikdy neměla skončit, dokud i ten poslední zajatec nezestárne, nezemře a nepromění se ve svém hrobě v prach, když náhle do tábora vběhl muž a křičel: „Hitler ist tot! Hitler je mrtvý! Mrtvý!“

Celý článek >

foto: Martina Sobotková

Anita Desai: Hladovění, hodování

25.04.2012 Ukázky

Mámaatáta. Mámatáta. Tátamáma. Skoro se nechce věřit, že by někdy existovali nezávisle na sobě, že by byli samostatní jedinci, a ne Mámatáta jedním dechem. Přesto se máma narodila v městě Kanpuru v rodině obchodníka a žila v náruči své rozvětvené rodiny až do šestnácti let, kdy se provdala za tátu. 

Celý článek >

Anita Desai

Anita Desai hovoří s dcerou Kiran Desai

19.01.2012 Rozhovory

rozhovor opublikoval deník The Guardian

Celý článek >
CZ | EN