Archivy | Autoři | Antonín Liehm

Antonín J. Liehm Česká republika    FSP 2008, 2005

Antonin J. Liehm

Novinář, filmový kritik a teoretik filmu Antonín Jaroslav Liehm se narodil 2. března roku 1924 v Praze. V roce 1949 zakončil studia politických věd na Karlově Universitě, v šedesátých letech pracoval jako novinář a překladatel a byl členem redakční rady Literárních novin, nejvýznamnějšího kulturního týdeníku v tehdejším Československu.

Po sovětské okupaci v srpnu 1968 odešel do exilu a přednášel na univerzitách v New Yorku, Ženevě a Paříži. V roce 1977 uspořádal v Benátkách Bienále kultury disentu Východní Evropy. Roku 1984 založil v Paříži slavný časopis Lettre internationale.

Své vyhraněné názory na kulturu a politiku formuloval v řadě publikací – Minulost v přítomnosti, Generace, Ostře sledované filmy, Příběhy Miloše Formana a Východní Evropa po roce 1945.

A. J. Liehm žije v Paříži.

 

Antonín J. Liehm

Rozhovor s Antonínem J. Liehmem

18.08.2008 Rozhovory

S publicistou a spisovatelem Antonínem J. Liehmem natočil během Festivalu spisovatelů Praha několik poznámek o dnešní Francii, československém jaru 1968 i o polemice mezi Milanem Kunderou a Václavem Havlem tehdy a dnes Patrik Eichler. Text vyšel v Literárních novinách 2008-24.

Celý článek >

Antonin Liehm

Antonín J. Liehm: Minulost v přítomnosti

18.03.2008 Pražské jaro

Kdy vlastně vypuklo Jaro 68? Někteří říkají, že na sjezdu spi­sovatelů v červnu sedmašedesát. Je na tom něco pravdy, a zase není.

Celý článek >

A. J. Liehm

Rozhovor s Antonínem J. Liehmem

23.12.2007 Rozhovory

Kultura již není arterií společnosti

Celý článek >

Antonín J. Liehm

Antonín J. Liehm: Tání a léta šedesátá

19.11.2007 Pražské jaro

„Jak vzniklo československé jaro po tolika letech komunismu, proč musely přijet sovětské tanky, když tu byl už dvacet let komunismus, a jak to, že v komunismu mohly vznikat a vycházet tak nádherné romány, filmy, divadla, obrazy, které neměly nic společného se socialistickým realismem?“ ptali se mě francouzští studenti. A otázek stále přibývalo.

Celý článek >

Antonín J. Liehm

Antonín J. Liehm a Michael March

09.05.2007 Rozhovory

Co vám říká Dada? Rozhovor u příležitosti Festivalu spisovatelů Praha 2007.

Celý článek >
CZ | EN