Archivy | Autoři | Arundhati Roy

Arundhati Roy Indie    FSP 2003

Arundhati Roy

Arundhati Roy se narodila roku 1961 v Ajamanamu, vesnici ve státě Kérala v jižní Indii. „Je to jediné místo na světě, kde spolu žijí různá náboženství; křesťanství, hinduismus, marxismus i islám se zde neustále mísí a navzájem se potírají. Když jsem dospívala, měl zrovna navrch marxismus - každým dnem jsme čekali, kdy vypukne revoluce."

V šestnácti letech odešla do Dillí, kde později vystudovala architekturu, pracovala jako produkční a napsala scénář ke dvěma filmům. Román God of small things (Bůh maličkostí), vydaný v roce 1997, jí přinesl mezinárodní věhlas a Bookerovu cenu.

V roce 2002 vydala sbírku esejů The Algebra of Infinite Justice, pronikavou kritiku zrady politiky ve světě, kde nevzdělanost byla vystřídána hloupostí. V českém překladu Michaely Lauschmannové vyšla doposud pouze kniha Bůh maličkostí  (Mladá fronta,2001). V roce 2011 získala za svou tvorbu Norman Mailer Writing Award.

„Jediná věc, která stojí za globalizaci, je hnutí odporu."

Arundhati Roy žije v Dillí.

Arundhati Roy

Rozhovor s Arundhati Roy

25.01.2011 Rozhovory

Hostem Festivalu spisovatelů Praha byla v roce 2003 Indka Arundhati Roy (1961), která žije v Dillí, narodila se v Ajamanamu ve státě Kérala v jižní Indii. V roce 2002 vydala sbírku politických i sociálních esejů Algebra nekonečné spravedlnosti. V nich tvrdí, že „jediná věc, která stojí za globalizaci, je hnutí odporu".

Celý článek >

Arundhati Roy

Arundhati Roy: Svět začíná ztrácet smysl

15.10.2009 Články

Text opublikovaly Literární noviny 5. října 2009.

Celý článek >
CZ | EN