Archivy | Autoři | Bahaa Taher

Bahaa Taher Egypt    FSP 2010

Bahaa Taher

Jeden z nejúspěšnějších autorů arabského světa se narodil roku 1935 v egyptské Káhiře. Patří spíše k nacionalistům než k pan-arabistům a vždy aktivně prosazoval myšlenky prezidenta Gamála Abd an-Násira; pracoval v egyptském rádiu a stal se jedním z nejvýznamnějších představitelů levicové literární avantgardy šedesátých let. V roce 1975 byla Taherovi publikační činnost v Egyptě zakázána.

Bahaa Taher opustil vlast a vydal se na cesty po Africe a Asii, až se usadil v Ženevě jako překladatel při OSN. Nakonec se však rozhodl vrátit do Egypta, přestože bolestně pociťoval "absenci společného cíle".

Napsal čtyři sbírky povídek, řadu faktografických prací, divadelních her a románů,  mimo jiné Moje teta Safíja a klášter (1991), Láska v exilu (1995) a  Setmělá oáza (2007), za který získal v roce 2008 Mezinárodní cenu za arabskou prózu.

Bahaa Taher žije v Káhiře.

Tři otázky Bahaa Taherovi

01.03.2016 Rozhovory

Egyptský spisovatel Bahaa Taher hovořil s Marií Goliou.

Celý článek >

Bahaa Taher

Bahaa Taher: Každý den zažívám šok

15.08.2010 Rozhovory

S egyptským spisovatelem a hostem 20. ročníku Festivalu spisovatelů Praha o politické situaci v rodné zemi, o islamismu, Násirovi, Sadatovi a letech v exilu.

Celý článek >

Bahaa Taher

O naději a paměti

08.07.2010 Články

Zabíjíme naše básníky mlčením a zabíjíme je zapomněním. Je-li pravda, že básníci jsou svědomím národa, jaký asi může být osud národa, který na své básníky zapomíná?

(Láska v exilu, Bahaa Taher)

Celý článek >

Bahaa Taher

Bahaa Taher: Alexandr Veliký

06.07.2010 Ukázky

Tvorba egyptského spisovatele byla českému publiku představena v překladu poprvé. Ukázku, kterou Bahaa Taher četl na svém autorském večeru, přeložila Zuzana Mayerová.

Celý článek >

Bahaa Taher

Bahaa Taher: Ambiciózní filozofické pochybování

28.01.2010 Články

Taherova kniha Sunset Oasis, za kterou v roce 2008 získal Mezinárodní cenu pro arabsky psanou prózu je uceleným a okouzlujícím historickým románem.

Celý článek >

Bahaa Taher

Egypťan Bahaa Taher

02.11.2009 Články

Když Bahaa Taher vydává nový román, intelektuálové v Egyptě a vlastně v celém arabském světě stojí v pozoru. Za to, když se jeho jméno skloňovalo v souvislosti s Nobelovu cenou, široká čtenářská veřejnost, neměla o autorovi tušení. Taher - jeden z nejdůležitějších autorů - napsal deset knih.

Celý článek >
CZ | EN