Archivy | Autoři | Božena Správcová

Božena Správcová Česká republika    FSP 1995

Bozena Spravcova

Básnířka a publicistka, vlastním jménem Lenka Bohuslavová, se narodila 22. září 1969 v Praze. Vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor vědecké informace a knihovnictví. Od roku 1993 pracovala v literárním časopise Tvar jako tajemnice, od roku 1996 do roku 2002 jako redaktorka. V letech 2003–2005 byla redaktorkou internetové Postmoderní revue, kterou vydávala s kolegou – básníkem Luborem Kasalem. Od roku 2005 opět působí v redakci Tvaru. Kromě literární a publicistické činnosti se věnuje malbě (ilustracemi doprovodila i některé své knihy), grafologii a hře na housle. Žije a tvoří v Praze.

Pro lyrické kompozice Boženy Správcové je charakteristická rozvolněná kompozice veršů, skoro prozaická forma, ale i nespisovný jazyk, množství novotvarů a hovorových výrazů. Právě na začátku devadesátých let vyzněla její tvorba v kontextu tehdejší poezie neotřele a provokativně. Jistá dávka ironie a sarkasmu je autorce stále vlastní.

Správcová debutovala v roce 1993 sbírkou Guláš z modrý krávy. Za svoji druhou knihu nazvanou Výmluva obdržela Cenu Jiřího Ortena. Autorčino tíhnutí k próze vrcholí v knize Spravedlnost, vycházející jednoznačně z osobních zkušeností a z dobového koloritu devadesátých let. Poslední vydanou básnickou sbírkou je Požární kniha z roku 2004.

V posledních letech se pak Správcová věnuje také žánru knižního rozhovoru a publicistice. Autorčiny recenze a články byly doposud publikovány ve Tvaru, Postmoderní revue, Hostu, Literárních novinách.

 
CZ | EN