Archivy | Autoři | Brian Turner

Brian Turner Spojené státy americké    FSP 2020

B. Turner

..

 

„Stačí slyšet nějaký lidský hlas, stačí dýchat ve tmě.“

 

Básník a voják Brian Turner se narodil roku 1967 v Kalifornii ve městě Visalia. Je válečným veteránem, sloužil v Bosně–Hercegovině a během války v Iráku. „Domů musíš vkročit pravou nohou. Levou se vchází na hřbitov a na nečistá místa.“

 

Jeho dílo je prostoupeno násilím a smrtí. Lepší je sloužit na měsíci než na poušti plné mrtvol a kostí. „Protože tohle, příteli Kulko, tohle je vždycky konec světa.“

 

Turnerova poezie je úchvatným horečnatým snem plným utrpení, nekonečnou meditací nad krveproléváním a absurditou války, v níž si pro lepší výhled musíte krýt hlavu pytlem písku. Nasedáte do helikoptéry, hučí krví, nesčetnými hlasy ještě celá příští léta.

 

Dílo Briana Turnera zatím nebylo přeloženo do jazyka českého. Vydal sbírky básní: Tady, příteli Kulko (Here, Bullet), Přízračný šum (Phantom Noise), a Můj život jako cizí země (My Life as a Foreign Country).

 

Brian Turner žije v Orlandu na Floridě.

Brian Turner

Kde bychom mohli začít: O Brianovi Turnerovi

31.08.2020

Válečný básník se dnes jen velmi málo podobá lidové aristokracii s pažbou pevně zasazenou do ramene, dle většiny čtenářů míří jeho hlaveň jakýmkoliv možným směrem. Není žádným překvapením, že to čtenáři často vyhodnotí jako hrozbu a raději se rozhodnou odejít do úkrytu. Bitevní pole je dnes i nadále morálně pochybné, stejně jako protahované krize, které se odvíjejí na Blízkém východě.

Celý článek >
CZ | EN