Archivy | Autoři | Carlos Fuentes

Carlos Fuentes Mexiko

Carlos Fuentes

Carlos Fuentes se narodil v Panamě v roce 1928. Vzhledem k povolání svého otce, který byl diplomat, trávil Fuentes své dětství ve velkých městech napříč Severní i Jižní Amerikou. Naučil se několik jazyků, získal kvalitní vzdělání na mnoha prestižních univerzitách, kde studoval práva a ekonomii. Po studiích následoval dráhu svého otce a stal se diplomatem. V roce 1978 rezignoval na funkci velvyslance ve Francii na protest dosazení Gustava Diaze Ordaze, bývalého prezidenta Mexika, na místo velvyslance ve Španělsku. Jeho přítel sociolog Charles Wrigth ho v předmluvě své knihy označil za „pravý hlas Severní Ameriky a velkého přítele pomáhajícího latinsko-americkému lidu“.

Hned první Fuentesův román Nejprůzračnější kraj, který publikoval ve třiceti letech, se stal klasikou současné literatury. Součástí úspěchu románu bylo i jeho téma, které si  Fuentes drží po celou literární kariéru: Mexiko a hispánská Amerika. V roce 1959 publikoval jeho nejpřístupnější román Čistá svědomí. V románech z 60. let (Aura, Smrt Artemia Cruze) se zabýval prozaickými experimenty a pokusy s vypravěčskými styly. V 70. letech pokračoval biografiemi latinsko-amerických diktátorů, z čehož vzešel román Náprava dle samoty. Mezi jeho nevětší bestsellery z poslední doby patří Diana aneb, osamělá lovkyně (1994) a Starý gringo (1989).

Carlos Fuentes, jeden z nejznámějších prozaiků a esejistů ve španělsky mluvícím světě, zemřel 15. května 2012.

 

 

Související: Carlos Fuentes v Praze (fotogalerie z Institutu Cervantes v Praze) | Ukázka z knihy Carlose Fuentese Contra Bush | S Carlosem Fuentesem o pomíjivosti států, narkomafii a románu | Recenze knihy Pohřbené zrcadlo | Carlos Fuentes: Román má pevné zdraví

 

 

 

 

 

 

 

 
CZ | EN