Archivy | Autoři | Claudio Magris

Claudio Magris Itálie    FSP 1998

Claudio Magris

Italský vědec, germanista, esejista a prozaik se narodil v roce 1939 v Terstu. Nějaký čas přednášel germanistiku na univerzitě v Turínu a vyzkoušel si i funkci senátora v italském parlamentu. Nyní je profesorem německé literatury na univerzitě v Terstu, kde v současnosti žije. Dále působí jako fejetonista v italském deníku Corriere della Sera a dalších evropských novinách a časopisech.

Publikoval řadu esejistických prací z oblasti literárních a kulturních dějin, např. Habsburský mýtus v moderní rakouské literatuře, 1963 (Triáda, Barrister & Principal), Daleko odkud, Joseph Roth a východní židovská tradice, 1971 (Sefer), Ithaka a za ní, 1982, i beletristických Soud o šavli, 1984, Jiné moře, 1991, či divadelní hru Stadelmann, 1998. V roce 2005 mu vyšel doposud poslední román Poslepu (Mladá fronta).

Doma i v zahraničí ho nesporně nejvíce proslavil „sentimentální cestopis“ Dunaj, 1986, (česky v nakl. Odeon, 1992). Claudio Magris je držitelem Rakouské státní ceny za evropskou literaturu či Mírové ceny německých knihkupců. Za knihu Svět ve velkém a malém (Die Welt en gros und en detail) obdržel v roce 1997 nejvýznamnější literární cenu udělovanou v Itálii, Premio Strega. Oceněn byl i čtyřmi státními vyznamenáními, naposledy v roce 2012 Křížem za zásluhy Spolkové republiky Německo.

Claudio Magris

Litanie jedné komentátorky

20.07.2009 Články

Frankfurter Allgemeine Zeitung se prostřednictvím Felicitas von Lovenberg vyjadřuje k udělení Mírové ceny německých knihkupců Claudiu Magrisovi.

Celý článek >

Claudio Magris

Claudio Magris: Mikrokosmy

24.04.2009 Ukázky

Valcellina

Celý článek >

Claudio Magris

Rozhovor s Claudiem Magrisem

26.03.2009 Rozhovory

Claudio Magris, italský spisovatel a profesor německé literatury na univerzitě v Terstu, navštívil 8. ročník Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >

Claudio Magris

Claudio Magris: Trockému se o něčem takovém nesnilo

10.01.2009 Rozhovory

Věhlasný italský prozaik a esejista Claudio Magris přijel do Prahy tentokrát představit knihu své manželky Marisy Madieriové s názvem Vodově zelená, která vyšla v českém překladu.

Celý článek >
CZ | EN