Archivy | Autoři | Cletus Nelson Nwadike

Cletus Nelson Nwadike Švédsko    FSP 2018

Cletus

.

Až umřu, chci být pohřben ve dvou hrobech – v srdcích svých přátel a v krátké černé básni.

Básník a fotograf  Cletus Nelson Nwadike se narodil roku 1966 v Ejule v Nigérii. V roce 1990 přesídlil do Švédska, kde žije se svou přítelkyní a dvěma dětmi.

„Zdálo se  mi, že jsem se vrátil domů, ale matka mě nepoznávala. Snažil jsem se jí vysvětlit..., ale zmizela a nenechala mi žádné jídlo. Šel jsem se posadit tam, kde mě všichni ve vsi uvidí, ale už mi nerozuměl nikdo. Rozplakal jsem se, všichni ze vsi přispěchali a mluvili řečí, které už jsem nerozuměl.“

Fascinující showman Nelson Nwadike ovládá čtyři jazyky – ibo, hausa, angličtinu a švédštinu. Píše švédsky, jeho hlavními tématy jsou láska, smrt a Afrika.

„Přišli ke mně mrtví a žádali, abych si přečetl jejich básně a přeložil je. Smrt je sama, proto se chová tak, jak se chová.“

Cletus Nelson Nwadike získal řadu ocenění za svoje fotografie a básnické sbírky: A Short Black Poem, With Words I Can No Longer Pray, One Side of the Rain Falling, I Do Not Want to Mourn You, Thoughts from the Mouths of Lions, a knihu pro děti The Elephant in the Mirror. 

„Má báseň mě pozoruje tak, jak to umí jen nepřítel.“

.

Cletus Nelson Nwadike žije v Aneby ve Švédsku.

Cletus N. Nwadike: básně

02.05.2018 Ukázky

Publikujeme ukázku poezie švédsko-nigerijského básníka Cletuse Nelsona Nwadike. Básně ze švédštiny do češtiny přeložil Martin Severýn. 

.

Celý článek >
CZ | EN