Archivy | Autoři | Colson Whitehead

Colson Whitehead Spojené státy americké    FSP 2018

.

Colson Whitehead, spisovatel a esejista, nositel dvou Pulitzerových cen, se narodil roku 1969 v New Yorku. John Updike ho charakterizoval jako „fascinujícího a mimořádně originálního“ autora. Whitehead se do světové literatury uvedl svým legendárním románem Podzemní železnice, který vyšel roku 2016. Metafyzická dráha spojující americkou minulost a  přítomnost – sžíravá obžaloba otroctví protiřečící americkému snu.

„Mám černou kůži – ale nemám ocas. Pokud si vzpomínám – nikdy mě nenapadlo se o tom přesvědčit.“

Colson Whitehead je autorem románů The Intuitionist, John Henry Days, The Colossus of New York, Apex Hides the Hurt, Sag Harbor, Zone One a The Nobel Hustle: Poker, Beef Jerky & Death.

Nejtemnější údobí dějin zůstanou nejtemnějšími údobími dějin.

.

Colson Whitehead žije v New Yorku.

Colson Whitehead: ukázka z Podzemní železnice

17.05.2018 Ukázky

Přínášíme exkluzivní ukázku z knihy Colsona Whiteheada Podzemní železnice. Kniha vychází tento měsíc (květen 2018) v Nakladatelství Jota v překladu Jana a Alžběty Dvořákových. Co autora vůbec přimělo vracet se k tématu otroctví? Spisovatel uvádí, že si jako malé dítě pod pojmem „Podzemní želenice" představoval skutečnou podzemní síť kolejí. Ve skutečnosti se samozřejmě jedná o historický termín označující síť tajných cest a bezpečných útočišť pro otroky, kteří prchali na sever za svobodou. O mnoho let později jej napadlo tuto myšlenku zhmotnit ve fantaskním románu, kde by taková železnice skutečně existovala a kde by jednotlivé americké státy pozměnil formou alternativní historie. Každý stát, přes který hrdinka Cora prchá na Sever, by znamenal různé možnosti historického vývoje, kterými se tehdejší Amerika mohla ubírat. V roce 2016 Whitehead knihu dokončil a obdržel za ni Pulitzerovou cenu. Další informace o Whiteheadově tvorbě si můžete přečíst v tomto článku ZDE. Anebo si jej přijďte poslechnout na Festival spisovatelů Praha 2018 (3.  8. října).

Celý článek >

Colson Whitehead během 28. ročníku PWF

Colson Whitehead podruhé získal Pulitzerovu cenu

05.05.2020

Stává se jen výjimečně, že autor získá Pulitzerovu cenu dvakrát. Kromě Bootha Tarkingtona, Williama Faulknera a Johna Updika se to povedlo nyní Colsonu Whiteheadovi. Newyorský autor se mezi tyto šťastlivce může počítat právem. Ve svých knihách (i rozhovorech) otevřel citlivé téma rasismu, otroctví v Severní Americe a ve vítězné knize The Nickel Boys také o zneužívání černošských chlapců na floridském internátu pro mladé delikventy.

Celý článek >

Colson Whitehead o svém románu Podzemní železnice

10.04.2018 Články

Na začátku mnoha významných románů je odvážná premisa a nespoutaná autorská drzost. Nejinak je tomu i v Pulitzerem ověnčeném románu Podzemní železnice. S největší pravděpodobností byste podobnou knihu nečekali od autora románu Zóna jedna (Zone One), který vypráví o zombie apokalypse. John Freeman se tázal spisovatele Colsona Whiteheada v interview pro kulturní web Literary Hub nejen na jeho nejnovější román (Přinášíme to nejzajímavější, celý rozhovor zde).

.

Celý článek >
CZ | EN