Archivy | Autoři | Don DeLillo

Don DeLillo Spojené státy americké    FSP 2011

Don DeLillo

„Mluví tvým hlasem, hlasem Američana, a z očí mu září poloviční naděje."

Don DeLillo, legendární postava současné literatury, se narodil roku 1936 v New Yorku. „Psaní je soustředěné přemýšlení - domov nenaplněná idea." K jeho předchůdcům patří Hart Crane a Herman Melville - Giganti s vítěznou korouhví.

DeLillo umí překvapit a uchvátit svou pronikavostí - „sledem záznamů, za nimiž se valí ozvěna jako ocas komety." Pak se nám ztratí v davu.

„Člověk umírá pro lid a národ, jeho smrt je mocná a silná. Člověk umírá pro utlačovatele, pro vykořisťovatele a manipulátory, umírá sobecky a marně a nakonec odlétne jako pírko nejdrobnějšího ptáčka." 

Z jeho rozsáhlého díla vyšly v češtině romány Bílý šum (1997), Podsvětí (2002), Padající muž (2008), Bod Omega (2010), Anděl Esmeralda (2015).

„Lidé už nezůstávají doma ani mimo domov. Seznamují se nebo se neseznamují. Pravda je, že mi to nevadí. Takhle se mi možná mluví snadněji. Ale proto ti nevolám. Chci ti popsat východ slunce. Řídký bledý úsvit rozlévající se nad horami."

Don DeLillo žije v Bronxvillu v New Yorku. 

Don DeLillo © Petr Machan, PWF 2011

Jedenácté září v nás zůstalo

25.05.2011 Rozhovory

Don DeLillo (nar. 1936) patří k nejslavnějším současným americkým spisovatelům, ale na veřejnosti vystupuje zřídka. Záměrně: nerad mluví o sobě, nerad se fotografuje, nerad podstupuje autorská čtení. Klíčové romány psal Don DeLillo o studené válce, J. F. Kennedym a terorismu. Přesto tvrdí, že není politickým autorem. V Česku je poprvé.

Celý článek >

Don DeLillo, foto Petr Machan, PWF 2011

Don DeLillo: Padající muž

04.05.2011 Texty

DeLillova dramatizace textu románu připravená výhradně pro 21. Festival spisovatelů Praha.

Celý článek >

Don DeLillo

Don DeLillo: Někdy se mi stane, že se mi má kniha začne sama přepisovat

03.05.2011 Rozhovory

Jsou lidé, kteří běžně používají iPad nebo mobilní telefon, přesto když chtějí literárně tvořit, dávají přednost tradičnějším nástrojům. A já tomu dobře rozumím, sám potřebuju slyšet klapot psacího stroje, říká americký prozaik Don DeLillo (1936), jenž ve svých knihách popisuje chlad moderního světa plného technologií. Z jeho rozsáhlého díla dosud česky vyšly romány Bílý šum, Podsvětí, Padající muž a Bod Omega.

Celý článek >

Don DeLillo

Don DeLillo: Existujeme vůbec ještě?

10.03.2011 Texty

v rozhovoru pro Americký PEN Club

Celý článek >
CZ | EN