Archivy | Autoři | Edna O´Brien

Edna O'Brien Irsko    FSP 2003

Edna O'Brien

Edna O'Brien se narodila roku 1932 v Twamgraney, na samém okraji divukrásného Irska. Vyrůstala ve venkovské domácnosti, kde kromě bible byly jedinými knihami kuchařky a ročenky plemen koní - záhy však odjela do Dublinu a inspirována romány Jamese Joyce zvolila dobrovolné vyhnanství v Londýně jako jedna z nejvýraznějších osobností irské literatury dvacátého století.

První román Venkovská děvčata (později rozvinutý v trilogii, jejíž druhý samostatný díl vyšel česky pod názvem Děvče se zelenýma očima) přinesl mladé autorce v roce 1960 všeobecné uznání, třebaže v Irsku byl zakázán pro "nevhodný" důraz na sexualitu a kritický pohled na postavení žen v irské společnosti. V rodné farnosti byla dokonce kniha upálena. Rozporuplný vášnivý vztah k Irsku je tématem opakovaných literárních návratů do vlasti ve většině dalších jejích děl, i dosud posledním románu V lese.

„Sny jsou pryč, ztraceny ve volání ohně."

Edna O'Brien žije a tvoří v Londýně.

Edna O´Brien

Edna O´Brien opět v Praze

23.03.2005 Články

Divadlo Kolovrat uvede 28. dubna a 3. května českou premiéru hry Virginia irské spisovatelky Edny O´Brienové. Původní hru autorky, která poprvé navštívila Českou republiku v roce 2003, kdy byla hostem 13. ročníku Festivalu spisovatelů Praha, přeložila Ivana Bozděchová.

Celý článek >

Edna O'Brien

Spisovatelé žijí v mysli a v hotelích duše

22.02.2008 Články

Rozhovor s Ednou O'Brienovou

Celý článek >

Edna O'Brien

Edna O’Brienová – V lese

22.02.2008 Ukázky

Na rozcestí odbočila na asfaltovou cestu do příštího velkého města v naději, že tam skončí jejich soužení. Řve na ní zpátky, zpátky, hergot, ty čubo, ty hajzle. Otáčí zpátky, kde jsou dvě značky se jménem lesa – Cloosh Wood. Jedna je hodně vysoko a napsaná černě na bílém podkladu a druhá, obdélník z dubu ve tvaru ryby, s parádními písmeny. Na prvním vjezdu na prašnou cestu je červená a bílá bariéra a řve na ni, ať jede dál, ať ksakru jede. Na třetím vjezdu není žádná bariéra a nakloní se dopředu a chopí se volantu a míří k prašné cestě a roštu, přes který se prostírá koberec mladých zelených větví.

Celý článek >

Edna O'Brien

Edna O´Brien hovoří s Philipem Rothem

23.12.2007 Rozhovory

Protože je na interview oblečena veskrze v černém, nelze si nevšimnout bílé pleti, zelených očí, světle hnědých vlasů. Barevnost dramaticky irská - stejně jako sladce medová plynnost.

Celý článek >
CZ | EN