Archivy | Autoři | Erica Pedretti

Erica Pedretti Švýcarsko    FSP 2001, 1994

Erica Pedretti_foto: Petr Machan

Erica Pedretti se narodila roku 1930 ve Šternberku, vyrostla v Zábřehu a roce 1945 emigrovala do Švýcarska. Vystudovala užité umění a od té doby dosáhla mezinárodních úspěchů jako malířka a sochařka. Po několika letech strávených v USA se provdala za švýcarského malíře Giana Pedrettiho a usadila se s ním a pěti dětmi v Engadinu, v románské části Švýcarska.

Je autorkou několika kritikou oceněných próz, Něco neškodného, prosím; Nechte být, paní Smrti; Kukaččí mládě aneb co jsem jí ještě určitě chtěla říci.

Za svoji literární činnost získala Pedretti řadu ocenění, Cenu Ingeborg Bachmannové (1984), Velkou literární cenu kantonu Bern (1990), Berlínskou cenu a Medaili Bobrowského (1994) a Cenu Marie Luise Kaschnitzové (1996).

Erica Pedretti žije v La Neuveville v kantonu Neuchâtel.

Erica Pedretti: Cizí domov

13.09.2012 Ukázky

Knihu Cizí domov vydá v překladu Lucy Topoľské nakladatelství Barrister & Principal.

Celý článek >

Erica Pedretti

Rozhovor s Erikou Pedretti

17.02.2009 Rozhovory

V kavárně malého moravského města obslouží servírka bez zájmu starší prošedivělou paní, která vstoupí v plášti s batůžkem přes rameno a poprosí o kávu. Když uslyší němčinu, hlavou jí jen prolétne "zase nějaká turistka". V případě švýcarské spisovatelky Eriky Pedretti se mýlí. Tato dáma je, nebo spíš byla, ve Šternberku a na Moravě stejně doma jako je teď ona dívka. Přinejmenším do léta roku 1945, kdy se pro ni, děvče z německé rodiny, smrskl svět do jednoho slova: "odsun".

Celý článek >

Erica Pedretti

Erica Pedretti: Kukaččí mládě

05.01.2009 Ukázky

Ze stejnojmenného románu přeložil Milan Tvrdík.

Celý článek >
CZ | EN