Archivy | Autoři | Etgar Keret

Etgar Keret Izrael    FSP 2001

Keret Etgar

Etgar Keret se narodil 20. srpna v roce 1967 v Tel Avivu a patří nepochybně k nejoblíbenějším spisovatelům mladé generace v Izraeli. Jeho první povídky začaly vycházet v tisku v roce 1991 a v roce 1992 vydal první soubor povídek Potrubí.

Kromě vlastní tvorby píše scénáře pro izraelskou televizi a přednáší na Filmové škole v Tel Avivu; za film Škrábnutí získal izraelského Oskara, na náměty jeho povídek bylo natočeno více než 40 krátkých filmů.

V roce 1998 vydal dvě povídkové sbírky a novelu Knellerovi šťastní táborníci, které se ihned zařadily na přední místa v seznamech nejprodávanějších knih. V roce 2005 byl do češtiny přeložen jeho úspěšný román Létající Santini. S palestinským autorem Samirem El-Youssefem vydal v roce 2006 sbírku „Gaza – rozdělená historie“.

Etgar Keret žije v Tel Avivu.

Více na oficiálních webových stránkách autora.

Etgar Keret: Sedm dobrých let

05.01.2016 Ukázky

Zdánlivě všední věc – mít rodiče, z nichž se stanou prarodiče – inspirovala Etgara Kereta k sepsání souboru povídek ohraničených „sedmi dobrými lety“, kdy byl autor současně otcem i synem. Tato zkušenost se stala pro Etgara Kereta záminkou k rozvinutí úvah o současném Izraeli a v rámci autobiografických příběhů k vyprávění o zemi i lidech, které má rád. Činí tak s humorem a sebeironií, ve zkratce a s originální pointou, jak to čtenáři znají z jeho předchozích knih.

Celý článek >

Etgar Keret

Etgar Keret: Syn velitele Mosadu

28.07.2009 Ukázky

Syn velitele Mosadu neměl ani tušení, čím je jeho otec. Považoval ho za šéfa stavební firmy. Když otec každé ráno vytahoval ze spodní zásuvky zkrácený revolver beretta a kontroloval v zásobníku jeden po druhém náboje ráže 0. 38, myslel si, zeje to kvůli mnoha objednávkám z obsazených území.

Celý článek >

Etgar Keret

Rozhovor s izraelským spisovatelem Etgarem Keretem

26.02.2009 Rozhovory

V roce 1992 vydal Keret první soubor povídek s názvem Potrubí. Píše scénáře pro film a televizi a přednáší na filmové škole v Tel Avivu.

Celý článek >
CZ | EN