Archivy | Autoři | Fatéma Chahid

Fatéma Chahid Maroko    FSP 2014


Ponořit se do poezie Fatémy Chahid znamená pochopit minulost i současnost berberské kultury.

Jako první žena v Maroku prolomila bariéru konvencí a ukázala ženám právo veřejně se prezentovat. Ještě dnes vzpomíná na své první umělecké vystoupení, byla totiž první básnířkou v Maroku, jež tak učinila. 

Pochází z Taroudantu. Ačkoliv se živě hlásí ke svým berberským kořenům, přirozenou součástí její identity je i arabská a francouzská kultura. Poezie je pro ni okamžikem, jenž  vytrhává z obvyklých zažitých stereotypů. 

S poezií, řečeno s Oscarem Wilde, se dá vznést velmi vysoko, až k luně. Ale slovy jiného slavného spisovatele Antoina de Saint-Exupéryho: „Ale i v případě, že se vám to nepodaří, přistanete každopádně někde mezi hvězdami,“ říká. 

Básnířku v sobě objevila už v devíti letech, jak ráda připomíná, ale stala se jí v okamžiku, kdy viděla poprvé Rabat. „Náhle jsem zůstala šokovaná: město, jež jsem viděla toho rána, přede mnou vystoupilo jako z mořské pěny,“ popisuje.

Ve své první básnické sbírce Imago (1997) oslnila svou osobitostí. V celé své tvorbě se nesnaží za každou cenu být originální, ale být uvěřitelná.

Básnířka se ráda účastní festivalů a marockého literárního dění. Spolupracuje s výtvarnými umělci, jakými jsou Mohamed Nabili, Abdallah Saddouk a Abdelkebir Rabi, s nimž se podílela na řadě publikací.

Fatéma Chahid studovala moderní literaturu a právo a své vzdělání uplatňuje rovněž v Marocké asociaci solidarity a rozvoje.

 

Fatéma Chahid: Zavřené dveře

20.08.2014 Texty

z francouzštiny přeložil Miloslav Topinka

Celý článek >
CZ | EN