Archivy | Autoři | Gary Shteyngart

Gary Shteyngart Spojené státy americké    FSP 2004

Gary Shteyngart

Shteyngart se narodil roku 1972 v Leningradu, ale od svých sedmi let žije ve Spojených státech. V devadesátých letech studoval v Praze na Karlově Univerzitě. Pravidelně se vrací do Petrohradu i jiných částí bývalého Sovětského svazu.

„Jistě, všichni víme, o kom je řeč. Krvavé oči? Vlasy na ježka? Nepravidelný chrup? Nos jako brambora? Sluneční brýle za třicet rublů ze stánku v metru? No ovšem - známá firma."

Za svou prvotinu Příručka ruského debutanta (The Russian Debutante's Handbooks) získal v roce 2002 několik mezinárodních ocenění. Kritikou je přirovnáván k Saulu Bellowovi a Henrymu Rothovi.


„Náš jazyk zchudl stejně jako naše země a je velmi těžké najít správná slova, i když je člověk ochoten zaplatit v tvrdé měně."

Gary Shteyngart píše povídky a eseje pro americký The New Yorker. Je autoprem románu Absurdistán, jehož děj se odehrává ve fiktivní sovětské republice bohaté na ropu a etnické nepokoje. Jeho zatím poslední román nese název Super Sad True Love Story (česky vydalo nakl. Argo v roce 2013).

Gary Shteyngart žije v New Yorku.

Gary Shteyngart: Megasmutná pravdivá lovestory

15.08.2013 Ukázky

Román vydalo v překladu Martiny Knápkové nakladatelství Argo.

Celý článek >

Gary Shteyngart

„Kámo, četl jsi posledního Shteyngarta?“

29.07.2010 Články

V devadesátých letech studoval Gary Shteyngart na Karlově Univerzitě. V roce 2004 se poprvé představil na Festivalu spisovatelů Praha. Bylo to dva roky poté, kdy vydal svůj slavný debut The Russian Debutante's Handbook (česky v roce 2007 pod titulem Příručka ruského debutanta). Gary Shteyngart se narodil v Leningradě v roce 1972 a v Americe se „prosadil" až k rozhovorům pro The New York Times. Vybíráme z jednoho z nich, který vznikl u příležitosti vydání románu „Super smutně pravdivá love story.“

Celý článek >

Gary Shteyngart

Gary Shteyngart: Mou vlastí jsou velkoměsta

06.05.2009 Rozhovory

rozhovor publikovalo Právo v březnu roku 2004

Celý článek >

Gary Shteyngart

Rozhovor s Garym Shteyngartem

06.05.2009 Rozhovory

Jedním z hostů Festivalu spisovatelů byl také mladý americký prozaik ruského původu Gary Shteyngart. Jeho úspěšná prvotina Příručka ruské debutantky těží také z jeho pobytu v Praze počátkem devadesátých let.

Celý článek >

Gary Shteyngart

Gary Shteyngart: Příručka ruského debutanta

13.02.2008 Ukázky

Příběh Vladimíra Girshkina - napůl P.T. Bernuma, napůl V.I. Lenina - muže, který jednou ovládne půlku Evropy,/ i když tu nesprávnou/ začal podobně jako začíná v Americe mnoho věcí. V pondělí ráno. V kanceláři. S prvním šálkem instantní kávy, která se s klokotáním probouzela k životu ve společné hale.

Celý článek >
CZ | EN