Archivy | Autoři | Gore Vidal

Gore Vidal Spojené státy americké    FSP 2001

Gore Vidal

Gore Vidal se narodil 3. října roku 1925 ve West Pointu ve státě New York v rodině leteckého instruktora vojenské akademie.

Je autorem více než dvaceti románů, pěti divadelních her, sbírky povídek, řady filmových a televizních scénářů a přes dvou set esejů, a kromě toho se soustavně angažoval v politice, jak dokládá jeho dvojnásobná kandidatura na funkci senátora a jeho kritika ztráty paměti ve „Spokojených státech Amerických".

K jeho nejznámějším románům patří Město a sloup, Myra Breckinridge, Amerika/Duluth, Přímý přenos z Golgoty; za soubor esejů s názvem Spojené státy získal v roce 1993 Národní knižní cenu. Román Zlatý věk uzavírá sedmidílný cyklus „Vyprávění o říši" zabývající se historií Spojených států. „Možná se mýlím, ale myslím to dobře." V roce 1995 vydal knihu pamětí Palimpsest a jeho divadelní hra Ten nejlepší, oceněná v roce 1960, se hrála řadu let na Broadwayi. Vidal se podílel také na filmových scénářích. Mezi nejznámější patří velkofilm Ben Hur a kontroverzní Caligula. 

Gore Vidal zemřel na sklonku července roku 2012.

Gore Vidal

Gore Vidal: Zlatý věk

26.02.2009 Ukázky

Ti, kdo se mylně dívají na dějiny jako na pravdivý záznam skutečnosti a na román jako na smyšlenku (někdy to může být přesně naopak), nepokládají „historický román" za rozpor podobného řádu, jako jsou slavná „pravdivá fakta" Thomase Jeffersona. Přesto je podle mého názoru zcela namístě položit autorovi následující otázku: „Co jste si vlastně vymyslel a co jste převzal z obecně uznávaných historických pramenů?" 

Celý článek >

Gore Vidal

Gore Vidal: Jsem dokonalý příklad cenzury v USA

23.12.2007 Rozhovory

Rozhovor s autorem vedl Michael March v New Yorku v březnu roku 2001.

Celý článek >
CZ | EN