Archivy | Autoři | Graeme Gibson

Graeme Gibson Kanada    FSP 2008

Graeme Gibson

Graeme Gibson se narodil 9. srpna 1934 v Londýně a v současné době žije v kanadském Torontu.

Působil především jako profesor na různých kanadských univerzitách a zpočátku byla jeho hlavním zájmem ornitologie a ochrana životního prostředí. Svému zájmu věnoval také později rozsáhlou antologii The Bedside Book of Birds (2005). Napsal také filmové scénáře, řadu reportáží z cest a knihy rozhovorů.

Svou první prózu vydal v roce 1969. Úspěch knihy ho podnítil k napsání druhé novely, která vyšla v roce 1971. Snad nejvýraznější jeho prací je novela s názvem Moral Disorder, a jeho partnerka, slavná kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, si tento titul vypůjčila pro svou pozdější sbírku krátkých povídek.

Kromě tvorby byl také činný v kanadském PEN klubu a stále je jedním z organizátorů The Writers' Union of Canada. Gibson získal nejvyšší kanadská ocenění – Toronto Arts Award v roce 1990, Order of Canada, Member v roce 1992, Harbourfront Festival Prize v roce 1993. 

Graeme Gibson: Book of Birds

Graeme Gibson: Tři ukázky z Kratochvilné knihy o ptácích

22.03.2008 Ukázky

Když neznámý umělec vytvářel svou rytinu sovy v jeskyni v Chauvet, bylo pravděpodobně na celé zemi méně lidí, než jich dnes žije v samotné oblasti velkého Toronta. Každý člověk tehdy žil v bohatém a produktivním ekosystému. Život byl relativně snadný a zůstal snadný ještě dalších 20 000 let – dokud růst počtu obyvatelstva a rozvoj zemědělství nepřivedl lidstvo k neblahé nutnosti těžce pracovat.

Celý článek >

Graeme Gibson

Graeme Gibson: Ukradená hlava Pancho Villy

22.03.2008 Ukázky

„Todo par amor.“ Farmář obdivně pokývl a v očích mu zajiskřila světélka. Jedna polovina jeho kníru, jasně se rýsující proti světlu, náhle zmizela ve stínu. „Su Rey, jak anglicky říkat Rey?“

Celý článek >
CZ | EN