Archivy | Autoři | Hanif Kureishi

Hanif Kureishi Velká Británie    FSP 2012

Hanif Kureishi

„Londýn, který jsem měl rád, bylo město exulantů, uprchlíků a imigrantů, všech, pro něž bylo velkoměsto něčím nadpozemským, s neotřesitelnými anglickými zákony, město lidí, kteří neměli kam jít a nevěděli, co jsou zač.“

Hanif Kureishi se narodil roku 1954 v Bromley v Londýně. Mimořádný talent spojený s ďábelským instinktem, jako by všechen svůj čas trávil s „promiskuitními, frigidními, vyděšenými, úchylnými i zneužívanými, kteří jsou odsouzeni zůstat celý život v zajetí vlastního bláznovství“.

Jak vlastně píše? „Ležíte na gauči a říkáte si: zdálo se mi, že mě žere medvěd.“

Kureishi, prorok šedesátých let, je politický, emocionální - a dramatický - stejně jako současná krize naší imaginace. „Vytvořili jsme jakýsi extrémní kapitalismus, v němž se lidé stávají věcmi a všechno je průběžně kupováno a prodáváno. Opravdu jsme to tak chtěli?“

Jeho témata týkající se rasy, národnosti, imigrace a sexuality děsí nové puritány. „Nevěřím už na nějakou duši. Po světě běhaj takový hajzlové, že by je člověk utopil v severním moři i s jejich starou a dětičkama.“

Ke Kureishiho dílu patří: romány Buddha z předměstí, Černé album, Byli jsme si blízcí, Tělo, Něco vám povím a Sebrané povídky; hry a scénáře:  Moje krásná pradlenka, Sammy a Rosie v posteli, Spi se mnou, Matka a Venuše.

V českém překladu doposud vyšla próza Gabrielův dar (Mladá fronta, 2008), Byli jsme si blízcí (Odeon, 2000) a Láska ve smutné době (Dokořán, 2009).

Kureishi je znám i jako scenárista či autor textů později zfilmovaných. Scénář k filmu Má krásná pradlenka získal cenu newyorských filmových kritiků a byl nominován na Oscara. Film vznikl i na základě knihy Intimacy a sklízel úspěchy například na Berlinale: obdržel mimo jiné Zlatého medvěda za nejlepší film. Ocenění se dočkala i filmová podoba Kureishiho dramatu Matka a jeho scénář k filmu Venuše.

Hanif Kureishi žije v Londýně.

 

Hanif Kureishi: Náboženství jsou kulty perverzního otce

27.08.2012 Rozhovory

Jen velmi málo autorů dokázalo popsat složitost multikulturní společnosti jako Hanif Kureishi. Už od chvíle, kdy se v roce 1985 prosadil scénářem k filmu Má krásná pradlenka, přes uznávaný román Buddha z předměstí až po velmi osobní autobiografickou My ear at his heart, se přitom některé prvky v jeho tvorbě neustále opakují. Kureishi, který byl hostem letošního Pražského festivalu spisovatelů, je totiž skutečný produkt britské multikulturnosti i naší doby, zapálený obdivovatel Kundery a Havla a ateista.

Celý článek >

Hanif Kureishi, foto: Petr Machan

Hanif Kureishi: V pološeru

27.06.2012 Ukázky

„K polibku musí být dva.“ (R. L. Stevenson, Obrana zahalečů)

Celý článek >

foto: Petr Machan

Hanif Kureishi: Spisovatel musí být nebezpečný

23.05.2012 Rozhovory

Na Festival spisovatelů Praha přicestoval známý britský spisovatel Hanif Kureishi. Autor z britsko-pákistánské rodiny se proslavil svými romány a divadelními a filmovými scénáři, zachycujícími se značnou otevřeností vztahy včetně intimních detailů. 

Celý článek >

Hanif Kureishi, foto: Petr Machan

Hanif Kureishi: Svatby a popravy

30.04.2012 Ukázky

ukázku k autorskému čtení přeložil Viktor Janiš

Celý článek >

Hanif Kureishi

O Kureishiho románu Gabrielův dar

13.03.2012 Články

Hanif Kureishi má „dar“ vyobrazit ve svých dílech bolavá místa současné společnosti, lidské mysli a mezilidských vztahů, zkrátka všeho podstatného, co trápí jedince dnešní doby.

Celý článek >

Hanif Kureishi

Hanif Kureishi: Intimita

05.03.2012 Ukázky

Dnes v noci mým citům vévodí strach z budoucnosti. Jeden by mohl říct, že je přinejmenším lepší obávat se než se nudit, a život bez lásky je jedna dlouhá nuda. Možná se bojím, ale nejsem cynický. Zkouším sebrat pevné odhodlání. Žádný strach, dnes v noci se vynasnažím mlžit ze všech sil.

Celý článek >

Hanif Kureishi

Hanif Kureishi o Salmanu Rushdiem

12.01.2012 Články

Před dvaceti lety změnila Rushdieho aféra vztah mezi britskou společností a její muslimskou menšinou. Kampaň proti Satanským veršům, doprovodné pálení knih a fatwa ajatolláha Chomejního donutila Salmana Rushdieho, aby se skoro deset let skrýval. Stejně tak změnila britské politické a kulturní podnebí.

Celý článek >

Hanif Kureishi

PEN Pinter Prize převezme Hanif Kureishi

20.09.2010 Články

Britská cena udělovaná na počest Harolda Pintera připadne pákistánskému autorovi žijícímu v Anglii.

Celý článek >
CZ | EN