Archivy | Autoři | Hanna Krall

Hanna Krall Polsko    FSP 1997

Hana Krall

"Vyprávění není nic jiného než uchovávání paměti."

Hana Krall, přezdívaná Královna reportáže, byla hostem 7. ročníku Festivalu spisovatelů Praha.

Jedna z nejvýznačnějších polských spisovatelek se narodila v roce 1937 ve Varšavě. Je známá především svými pronikavými reportážemi a rozhovory, které vycházely například v novinách Gazeta Wyborcza. Kniha rozhovorů s Markem Edelmanem, posledním žijícím tvůrcem povstání ve varšavském ghettu, Stihnout to před pánem bohem v době svého vydání v roce 1977 způsobila senzaci a byla publikována ve více jak dvaceti jazycích, česky vyšla v roce 1999.

Její další knihy jsou Podnájemnice, Hypnóza, Okna, Lagoland a Tanec na cizí veselce, která vyšla česky v roce 1997. Autorka ve svých dílech reflektuje otázku viny, zajímá se o univerzální dramata lidské existence, křehkosti identity, ale i o téma obětí a smrti. Hlavním rysem její tvorby je však dokumentárnost příběhů, autorka je vášnivou pozorovatelkou skutečných událostí.

 

Hana Krall

Rozhovor s Hanou Krall

13.10.2008 Rozhovory

K prominentním hostům 7. ročníku Festivalu spisovatelů Praha lze bez váhání počítat polskou spisovatelku a reportérku Hannu Krallovou. Její nejslavnější dílo Stihnout to před Pánem Bohem, rozsáhlá zpráva o životě Marka Edelmana, velitele povstání ve varšavském ghettu během druhé světové války, vyšlo ve více než dvaceti jazycích. V češtině je tento text z roku 1977 stále k dispozici jen ve dvou ukázkách, publikovaných v Revolver Revue.

Celý článek >
CZ | EN