Archivy | Autoři | Henry Bauchau

Henry Bauchau Belgie    FSP 1994

Henry Bauchau

Představitel frankofonní belgické literatury Henry Bauchau se narodil roku 1913 v Malines v Belgii. Francouzky píšící Belgičan začal publikovat až v pětačtyřiceti letech. Nejprve se věnoval tvorbě básnické, později i divadelní a prozaické.

Za druhé světové války působil v belgickém hnutí odporu. Absolvoval psychoanalytický kurz a psychoanalýza měla velký vliv na jeho myšlení. Vedl psychoanalytickou školu ve Gstaadu ve Švýcarsku.

Bauchau byl fascinován historií, intenzivně se ale zaměřoval na vnitřní svět románových hrdinů – jeho postavy podléhají psychologické drobnokresbě, velkou roli má na jejich jednání podvědomí.

Debutoval knihou věnovanou své matce (La déchirure, 1966), po ní následovala další dedikovaná otci (Le régiment noir, 1972).

Vedle knih, v nichž se Bauchau vypravil například až do Číny, napsal také „antickou trilogii“, skládající se z děl Oidipus na cestě (česky v roce 1994), Antigone a Diotima a lvi (2007). Právě těmito díly se do té doby prakticky neznámý autor v devadesátých letech 20. století proslavil.

Nositel mnoha prestižních ocenění, získal Prix Franz Hellens, Prix triennal du gouvernement, Prix Rossel, byl od roku 1990 členem Akademie francouzského jazyka a literatury.

Henry Bauchau zemřel 21. září roku 2012 v Paříži.

 
CZ | EN