Archivy | Autoři | Ingo Schulze

Ingo Schulze Německo    FSP 1999

Ingo Schulze

Narodil se v Drážďanech v roce 1962, ale žije a tvoří v Berlíně. Po absolvování klasické filologie na univerzitě v Jeně pracoval jako dramaturg v Altenbugském divadle, poté působil jako redaktor.

Práce pro noviny ho zavedla v roce 1993 na šest měsíců do St. Petersburgu, kde pomáhal založit inzertní noviny Privet, Peterburg! „Zvláštní vzduch, který tam dýchal, musel kvasit fantazií – podařilo se mu totiž vše smísit v literatuře fascinované životem a všemi jeho šílenými projevy.“ Tento zvláštní vzduch jej inspiroval ke knize 33 okamžiků štěstí (33 Augenblicke des Glücks, 1995), za kterou obdržel Cenu Alfreda Döblina a Cenu Ernsta Willnera. Další knihu Simple Storys (v češtině nazvaná Obyčejný storky, vydalo Nakladatelství Maťa, 2003) kritika oslavovala jako „dlouho očekávanou sjednocující novelu.“

Za svůj nejnovější román Adam und Evelyn (Adam a Evelýna) byl nominován na Německou cenu za literaturu za rok 2008.

Ingo Schultze

Proč není po roce 1989 náš život lepší, ptá se německý spisovatel Ingo Schulze

21.05.2009 Rozhovory

Píše o rozděleném i sjednoceném Německu, častěji o východních než o západních Němcích. O vytoužených "nových životech", které začínaly před 20 lety s koncem NDR - a pouze některé se naplnily: Ingo Schulze, jeden z nejpřekládanějších německých autorů současnosti. V češtině mu právě vycházejí dvě knihy: povídkový soubor Berlínské Bolero a román Adam a Evelyn, o němž se v autorově vlasti hodně diskutovalo.

Celý článek >
CZ | EN