Archivy | Autoři | Ivan Klíma

Ivan Klíma Česká republika    FSP 2008, 1995, 1994, 1992

Ivan Klíma

„Každá snaha osvobodit člověka je pokusem zbavit jej strachu, vytvořit podmínky, ve kterých nebude cítit svou závislost jako ohrožení.“

Ivan Klíma se narodil roku 1931 v Praze. Jako židovské dítě přežil Terezín, své „evropské vzdělání“ – řečeno slovy Jana Kotta – , kde poprvé zakusil „osvobozující moc psaní“. Za sovětské okupace poznal „nikoli síly dobra a zla bojující proti sobě, ale jen dvě zla, bojující o nadvládu nad celým světem“.

Během Pražského jara vystoupil na slavném sjezdu Svazu spisovatelů, pak se uchýlil do světa samizdatu, podepsal Chartu 77 a v listopadu 1989 přivítal sametovou revoluci.

„Čtyřicet let totality nám zanechalo duchovní prázdnotu, jejíž naplnění nás bude stát hodně úsilí, zklamání a bolesti.“

Ivan Klíma je autorem řady románů, dramat, povídkových sbírek i knih úvah a esejů – Hodina ticha, Milenci na jednu noc, Moje veselá jitra, Moje první lásky, Moje zlatá řemesla, Loď jménem Naděje, Soudce z milosti, Ostrov mrtvých králů, Čekání na tmu, čekání na světlo a rozsáhlé studie o Karlu Čapkovi Velký věk chce mít též velké mordy. V roce 2011 vyšly paměti pod názvem Moje šílené století.

Ivan Klíma žije v Praze.

 

Ivan Klíma

Ivan Klíma: Banalita představuje masovou tvůrčí krizi

08.07.2009 Rozhovory

převzato z revue pro kulturu a publicistiku LitENky

Celý článek >

Ivan Klima

Rozhovor s Ivanem Klímou

23.03.2009 Rozhovory

převzato z Týdeníku Rozhlas z roku 2004

Celý článek >

Ivan Klíma

Rozhovor s Ivanem Klímou

12.11.2008 Rozhovory

Opublikovaly Lidové noviny v říjnu 2008.

Celý článek >
CZ | EN