Archivy | Autoři | Jáchym Topol

Jáchym Topol Česká republika    FSP 2006, 1998, 1995

Jachym Topol

Narodil se v roce 1962 v intelektuální rodině s literární tradicí. Po studiu na gymnáziu vystřídal řadu dělnických profesí, než se psaní začal věnovat profesionálně. Patřil k mladé vlně českého undergroundu a podílel se také na vydávání samizdatového časopisu Vokno. Známé jsou jeho texty pro hudební skupiny Psí vojáci, Národní třída a také pro Moniku Načevu.

Vydal dvě básnické sbírky Miluju tě k zbláznění  a V Úterý bude válka. Poté už následovala prozaická díla – román Sestra, novela Anděl, krátká próza Výlet k nádražní hale a převyprávěný soubor indiánských pohádek Trnová dívka. Próza Kloktat dehet, která zrcadlí českou společnost se svými dobovými specifiky, si vysloužila několik uznávaných recenzí. V roce 2017 vydal román Citlivý člověk, jenž je popisován jako groteska o nacházení Boha i jako brutální reportáž z odvrácené strany života. 

Neopomenutelná je také jeho novinářská činnost. Stál u vzniku časopisu Jednou nohou, který byl po pěti číslech přejmenován na Revolver revue. V dalších letech přispíval do týdeníku Respekt  a jako redaktor působil v kulturní rubrice Lidových novin. V současnosti je programovým ředitelem Knihovny Václava Havla.

Jeden z nejzajímavějších českých spisovatelů získal také celou řadu literárních ocenění doma i v zahraničí. V roce 1988 obdržel cenu Toma Stopparda. V roce 2010 se stal laureátem Ceny Jaroslava Seiferta.

Jáchym Topol žije v Praze.

Jáchym Topol

Jáchym Topol: Chladnou zemí

11.01.2011 Ukázky

Cenu Jaroslava Seiferta obdrží za rok 2010 spisovatel Jáchym Topol. Porota ho ocenila také za jeho poslední prózu, ze které Vám přinášíme krátkou ukázku...

Celý článek >

Jáchym Topol

Jáchym Topol: Próza je pro mě nejvyšší meta

12.08.2009 Rozhovory

Rozhovor vyšel v týdeníku Reflex č. 31/2009

Celý článek >

Jáchym Topol

Rozhovor s Jáchymem Topolem

28.01.2009 Rozhovory

Jáchym Topol si na nedostatek práce nemůže stěžovat. Do kin byla uvedena filmová verze jeho románu Sestra, zároveň s fotografem Karlem Cudlínem vydal knihu Cestou na východ a v Berlíně dopsal svůj nový román. O tématu románu Topol říká: „Každá generace musí pochopit, že došlo k holocaustu."

Celý článek >

Jáchym Topol

Kloktání dehtu je trest i pokušení

24.11.2008 Rozhovory

Rozhovor s autorem publikoval deník Právo 5. října 2005.

Celý článek >
CZ | EN