Archivy | Autoři | Jan Erik Vold

Jan Erik Vold Norsko    FSP 2012

Jan Erik Vold

„Jděte tam, kde jste, a já tam na vás budu čekat...“

Jan Erik Vold se narodil roku 1939 v Oslu. Autor městské lyriky, brnkající na slonovinové okvětní lístky poezie a jazzu, intonoval šedesátá léta – „jedním okem se smál, druhým plakal."

Jako první chod natočil album Briskeby Blues s kvartetem Jana Garbareka a v Paříži jazzové album Telemark Blue s Chetem Bakerem. Nádherná ruleta – „kasíruje za žetony, když jde do tuhého“.

Básník přírody „má rád kůru stromu, její nepravidelnost – vyzkoušené cesty – i ty ostatní“.

Z Voldova díla vybíráme: mezi zrcadlem a zrcadlem, pohled, z pokoje do pokoje NEŠŤASTNÝ A ŠÍLENÝ, BusteR hoří, Los, Ledový kruh, Dvanáct meditací, Básně ukazující na svět a Velká bílá kniha k přemítání, dále překlady Boba Dylana, Franka O'Hary, Roberta Creelyho, Samuela Becketa a Tomase Tranströmera.

Jan Erik Vold žije ve Stockholmu.

Jan Erik Vold, foto: Petr Machan

Tramvaje, mé modré nebe

27.04.2012 Rozhovory

Klasik norské poezie, se kterým se Norové seznamují od školního věku, se poprvé přijel představit i do Prahy; během Festivalu spisovatelů Praha zde dal posluchačům a divákům nahlédnout do své tvůrčí laboratoře.

Celý článek >

Jan Erik Vold

Jan Erik Vold: Básně

12.03.2012 Ukázky

Výbor básní Jana Erika Volda vyjde v dubnu 2012 v nakladatelství Archa při příležitosti návštěvy autora na Festivalu spisovatelů Praha.

Celý článek >
CZ | EN